W dobie nieustannej troski o środowisko naturalne i jednoczesnej jego degradacji, warto zainteresować się ekologicznymi formami ogrzewania. Takimi, które nie tylko będą wygodne i tanie, ale również przyjazne środowisku. Jakie to ogrzewanie? Wszystkie te cechy łączy w sobie ciepło dla domu – dzięki użyciu gazu propan.
Ekologia ponad wszystko – zainwestuj w gaz propan
Rosnące skażenie środowiska naturalnego przynosi zwiększającą się w społeczeństwie świadomość ekologiczną. Jednak nie każdy wie, że niszczycielska działalność człowieka to nie tylko produkowanie ogromnej ilości spalin, które bezpośrednio wpływają na powiększanie się dziury ozonowej i powstawanie szkodliwego dla zdrowia smogu. Ludzkość przyczynia się również do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Wszystkie te negatywne aspekty są ze sobą ściśle powiązane i pociągają za sobą dalsze konsekwencje (przykładowo kwaśne deszcze i ocieplenie klimatu), które mają również wpływ na zdrowie i jakość życia każdego z nas.
W rankingu najbardziej ekologicznych form ogrzewania, gaz propan znalazł się na drugim miejscu. Wyprzedziły je jedynie baterie słoneczne, jednak nie zwrócono uwagi na fakt, że nie w każdym miejscu ich zainstalowanie jest możliwe, są mało efektywne a ponadto jako jedyna forma ogrzewania domu czy wody, z pewnością sobie nie poradzi. Ponadto w przypadku takiego ekologicznego ogrzewania niezbędna jest również masa akumulacyjna, którą należy gdzieś zlokalizować.
Natomiast gaz propan posiada niewątpliwą przewagę w postaci wysokiej wydajności spalania. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych straty ciepła są minimalne, a zużycie gazu znacznie się zmniejsza, dając dokładnie taką samą temperaturę.
Jeśli mowa o licznych zaletach gazu propan, należy zauważyć, że jest to gaz nietoksyczny, czysty chemicznie i nie zawiera żadnych domieszek. Nie zawiera siarki, dlatego też jego spalanie jest bezpieczne i nietoksyczne. Dodatkowo, podczas jego spalania nie powstają żadne szkodliwe substancje, które mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko. Poprzez używanie gazu propan do ogrzewania domu czy wody użytkowej ograniczamy emisję benzenu i ciężkich węglowodorów aromatycznych, czyli tak zwaną niską emisję. Co ważne, mimo że podczas spalania gazu uwalniany zostaje dwutlenek węgla, to istotne jest, że jego ilości są znacznie mniejsze, niż w przypadku spalania węgla kamiennego czy oleju opałowego. Oprócz tego, że gaz propan – jaki otrzymujemy do zbiorników zlokalizowanych na terenie posesji jest bardzo czystym chemicznie paliwem, to również jego pozyskiwanie jest mało uciążliwe dla środowiska.
Gaz propan – ekologiczna i ekonomiczna alternatywa
Doskonałym trendem, za którym powinniśmy podążać, jest zamysł wyposażania w instalacje do ogrzewania propanem nowopowstających domów. Pozwala to uniknąć konieczności późniejszego przeprowadzania inwestycji związanej z wyposażaniem domu w ogrzewanie gazowe. Fakt traktowania gazu jako domyślnej metody ogrzewania domu spowodowany jest jego niewysoką ceną, dużą dostępnością, łatwością w obsłudze, a przede wszystkim ekologią i przyjaznością dla środowiska. Ponadto, co nie tylko wygodne dla użytkownika, ale również dobre dla środowiska, podczas spalania gazu nie powstaje żaden popiół ani pył węglowy. Dlaczego jest to dobre dla środowiska? Ponieważ nie zanieczyszczamy go dodatkowymi śmieciami. Oczywiście wyrzucamy je do specjalnych kubłów w ramach segregacji odpadów, jednak później muszą one zostać wywiezione i zutylizowane, a przecież możemy tego uniknąć.
Warto pamiętać o tym, że dbając o środowisko naturalne nie tylko podążamy za modą. Ten argument powinien być najmniej istotny. Najważniejsze jest jednak to, że możemy aktywnie przyczynić się do polepszenia warunków życia kolejnych pokoleń. Robimy również coś dla siebie. Dbając o środowisko naturalne dajemy sobie szansę na oddychanie lepszym powietrzem, na picie lepszej wody i przebywanie w piękniejszym otoczeniu, pełnym drzew i barw natury.