Przewlekły ból ucha – koniecznie skonsultuj się ze specjalistą!

Silny ból ucha mobilizuje nas do umówienia się na wizytę u otolaryngologa. Inaczej natomiast reagujemy, kiedy dolegliwość ta ma jedynie charakter przejściowy. Chociaż powraca co jakiś czas z takim samym przebiegiem, bagatelizujemy ten stan, licząc, że znów minie. W ten sposób ryzykujemy jednak trwałym uszkodzeniem słuchu.

Ból ucha – bagatelizować?

Ból ucha powinien zmobilizować nas do kontaktu ze specjalistą. Przyczyną dolegliwości mogą być np. zakażenia grzybiczne, nagłe zmiany ciśnienia, wirusy i bakterie, które mogą doprowadzić do zapalnie ucha środkowego. Wszelkie zbagatelizowane infekcje uszu prowadzą do stanów przewlekłych – ich leczenie jest długotrwałe i może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Co więcej, ból ucha może wskazywać także na rozwój innych chorób, np. na zapalenie gardła. Tylko specjalista jest w stanie ocenić prawdziwą przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednią terapię.

Nieleczone stany zapalne mogą w nieodwracalny sposób przyczynić się do pogorszenia słuchu. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą.

Czy istnieje sposób na przywrócenie dobrego słuchu?

Gdy nasz słuch zostanie już raz uszkodzony, nie uda nam się przywrócić go do dobrego stanu żadną terapią farmakologiczną. Wtedy zastosowanie znajdzie jedynie profesjonalny aparat słuchowy. Urządzenia te stosowane są od dziesięcioleci, jednak w ostatnich latach zauważamy znaczny postęp technologiczny. Nowoczesne aparaty słuchowe można połączyć ze smartfonem, wykorzystywać je do rozmów telefonicznych, słuchania muzyki czy oglądania telewizji. Są one również coraz bardziej dyskretne i odznaczają się nowoczesnym designem.

Profilaktyka

Wszelkie zapalenia, zarówno te zewnętrzne (czyraki, sucha swędząca skóra na małżowinie, krostki itp.), jak i wewnętrzne, którym towarzyszy dyskomfort lub ból bądź pojawiają się dodatkowe objawy (gorączka, wyciek z ucha, utrata słuchu itp.), konsultujemy z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje nas do otolaryngologa, by podjął odpowiednie leczenie. Stosowanie się do zaleceń specjalisty uchroni nas przed rozprzestrzenianiem się choroby, która może przyczynić się do powstania niedosłuchu.

Podsumowanie

Stopniowa utrata słuchu jest procesem naturalnym. Wraz z wiekiem zakres dźwięków, które możemy usłyszeć, staje się coraz mniejszy. Nie oznacza to jednak, że mamy związane ręce i nic nie możemy zrobić, by ustrzec się przed takimi zmianami. Właściwa higiena uszu, ich ochrona, kiedy jesteśmy narażeni na hałas, są najlepszym sposobem na zachowania dobrego słuchu przez wiele lat. Każda choroba uszu naraża nas na pogorszenie słuchu, dlatego warto zadbać o odpowiednią diagnozę dolegliwości i wdrożenie leczenia dostosowanego do naszych potrzeb.

źródło: strefasluchu.pl – badania słuchu