Jak zapakować elektronikę do wysyłki?

Wysyłka sprzętu elektronicznego może być nie lada wyzwaniem. Urządzenia elektroniczne są bowiem wykonane z tworzyw sztucznych, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu, szczególnie podczas transportu. Posiadają one często także mnóstwo delikatnych i drobnych części. Jak zatem zapakować sprzęt, który chcemy wysłać?

Istnieje wiele sytuacji, w których musimy przesłać sprzęt elektroniczny za pomocą poczty lub firmy kurierskiej. Coraz więcej osób sprzedaje w sieci sprzęty, których nie używa i jest grono chętnych na taki zakup. Często jesteśmy też zmuszeni oddać nowy sprzęt na gwarancję lub po prostu chcemy go zwrócić.

Uszkodzenie sprzętu może być bardzo dotkliwe dla naszego portfela, ponieważ często dyskwalifikuje go do dalszego użytkowania, a naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Warto zatem wiedzieć, jak poprawnie zapakować elektronikę do wysyłki tak, aby bezpiecznie dotarła ona na miejsce bez uszkodzeń.

Jak przygotować sprzęt elektroniczny do wysyłki ?

Przed rozpoczęciem pakowania elektroniki, należy ją odpowiednio przygotować. W tym celu warto :

 • wyłączyć wszystkie wysyłane urządzenia;
 • zabezpieczyć wszystkie włączniki, styki i akumulatory tak, aby uniknąć przypadkowego włączenia podczas transportu;
 • usunąć nośniki pamięci takie jak płyty CD, DVD, nośniki zewnętrzne;
 • wyjąć wkłady atramentowe i tonery w przypadku wysyłki drukarek;
 • rozdzielić wszystkie kable i przewody oraz umieścić je w oddzielnych, opisanych torebkach;
 • wyjąć baterie i zasilacze – mogą być one źródłem ciepła i nieprawidłowo zapakowane doprowadzić do pożaru.

Jakich materiałów można użyć do pakowania elektroniki?

Na rynku istnieje wiele materiałów używanych do pakowania. Najczęściej używane i najlepiej sprawdzające się są:

 • tektura – chroni towar przed uszkodzeniami, amortyzuje wstrząsy i uderzenia;
 • folia bąbelkowa – używana do owijania produktów i wypełniania pustych przestrzeni w kartonie;
 • poduszka powietrzna – stosowana do wypełnienia pustych przestrzeni w kartonie, chroni krawędzie towarów, stabilizuje przesyłkę;
 • styropian – wypełnia pustą przestrzeń, chroni towar i amortyzuje;
 • przekładki piankowe – stabilizują produkt z kartonie.

Jak zapakować elektronikę do wysyłki ?

Głównym produktem używanym w pakowaniu elektroniki będzie karton. Warto użyć w tym celu oryginalnych opakowań producenta, ponieważ są one idealnie dopasowane do kształtu przedmiotu. Jeżeli nie posiadamy oryginalnego opakowania, możemy zastosować grubościenny karton, a w przypadku cięższych przedmiotów dwuścienne opakowanie. Dobrze jest zwrócić uwagę na jakość kartonu i jego grubość. Opakowanie wykonane z mocnej tektury będzie lepiej chroniło sprzęt przed uszkodzeniem.

Jeżeli wysyłamy kilka urządzeń, każde z nich należy umieścić w osobnym pudełku. Sprzęt należy umieścić w kartonie w taki sposób, aby nie przesuwał się on wewnątrz. Warto zadbać o to, aby rozmiar opakowania, w którym wysyłamy sprzęt nie był ani zbyt mały ani zbyt duży. Puste przestrzenie w kartonie, w celu amortyzacji, trzeba wypełnić folią bąbelkową, styropianem lub poduszką powietrzną do pakowania. Na koniec karton należy dokładnie zakleić taśmą. Warto wybrać grubą i mocną taśmę, która zabezpieczy karton przez otwarciem. Całą przesyłkę, dla pewności, można na koniec owinąć w folię stretch.

Przy pakowaniu sprzętu elektronicznego należy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować drgania i wstrząsy, które mogą uszkodzić sprzęt. Od nas bowiem zależy, w jakim stanie dotrze on do odbiorcy.