Żylaki – fakty i mity. Sprawdź, co jest prawdą o leczeniu żylaków!

Występowanie żylaków jest dosyć powszechne. Problem ten częściej dotyka kobiet oraz osób w podeszłym wieku. Przez lata wokół żylaków narosło wiele mitów. Warto się z nimi rozprawić i oddzielić je od faktów. Uzyskanie wiedzy na temat tej przypadłości może pomóc wielu osobom wdrożyć odpowiednie leczenie i poprawić komfort życia.

Fakty dotyczące żylaków, które warto znać

Żylaki pojawiają się, gdy znajdująca się w żyłach krew przestaje płynąć w stronę serca. Jej zaleganie w naczyniach krwionośnych lub cofanie się jest spowodowane zwykle nieprawidłowym funkcjonowaniem mechanizmów odpowiedzialnych za pokonywanie siły grawitacji. Żylaki w postaci nieestetycznych pajączków lub zgrubień są zwykle rezultatem niewydolności żylnej wywołanej nadciśnieniem żylnym, uszkodzeniem zastawek żylnych, uciskiem na żyły lub zwężeniem żył. Przyjmuje się, że skłonność do pojawiania się żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Warto jednak podkreślić, że na to, czy i kiedy się pojawiają, istotny wpływ mają również czynniki zewnętrzne, takie jak prowadzony tryb życia. Odpowiednie odżywianie i podejmowanie regularnej aktywności fizycznej skutecznie zapobiega ich powstawaniu. W przypadku pojawiania się charakterystycznych dolegliwości w postaci obrzęków i uczucia ciężkich nóg należy niezwłocznie udać się do lekarza. Leczenie żylaków powinno mieć charakter wielotorowy i obejmować utrzymywanie właściwej wagi, stosowanie diety bogatej w błonnik oraz prowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Rozwój choroby powstrzymać może także noszenie rajstop przeciwżylakowych i wyrobów uciskowych, które spowalniają proces rozszerzania się żył powierzchniowych.

Najczęściej powtarzane mity na temat żylaków

Wiele osób uważa, że żylaki to głównie problem estetyczny. To poważny błąd. Nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do powstania zakrzepowego zapalenia żył, przewlekłego zapalenia skóry, a nawet wystąpienia groźnego dla życia zatoru płucnego. Niestety tego rodzaju schorzenia nie da się całkowicie wyleczyć za pomocą środków farmakologicznych lub suplementów diety. Przyjmowane farmaceutyki pomagają złagodzić dolegliwości bólowe, jednak nie są w stanie wyleczyć przewlekłej niewydolności żylnej. Wbrew powszechnej opinii operacja żylaków to nie jedyny skuteczny sposób leczenia. Zabiegi operacyjne cieszą się największą popularnością, jednak obecnie coraz częściej stosuje się alternatywne i mniej inwazyjne metody leczenia. Wśród nowoczesnych sposobów leczenia na wyróżnienie zasługuje laserowe usuwanie żylaków polegające na obkurczaniu niewydolnych żył przy pomocy światła lasera. W przypadku występowania niewielkich zmian pacjent może poddać się również zabiegowi skleroterapii. Polega on na wprowadzaniu w zmienione chorobowo naczynia krwionośne specjalnego preparatu powodującego ich obkurczanie się. W okresie rekonwalescencji na skórze mogą pojawiać się drobne siniaki, które z czasem zanikną. Wiele osób aktywnych fizycznie obawia się, że usunięcie żylaków zmusi ich do rezygnacji z uprawiania ulubionych sportów. To nieprawda. Pacjenci po zakończeniu rekonwalescencji mogą dalej pływać, biegać, tańczyć, czy też jeździć na rowerze. Niewskazane jest jedynie uprawianie sportów siłowych oraz dyscyplin, które zwiększają ciśnienie w żyłach.

Podsumowanie

Według powszechnie obowiązującej opinii raz wyleczone żylaki nigdy nie powracają. Jest to mit. Zabiegom operacyjnym lub laserowym poddawane są jedynie zmienione chorobowo żyły, dlatego możliwe jest pojawianie się zmian w innych miejscach. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o prowadzeniu zdrowego i aktywnego trybu życia, wolnego od alkoholu oraz tytoniu.