Dlaczego wykorzystanie złączek i kształtek do rur jest tak istotne?

Rury z polietylenu stosowane są powszechnie niemal we wszystkich typach instalacji i przyłączy domowych. Popularność zastosowania polietylenu w produkcji różnego rodzaju rur, spowodowana jest głównie faktem, że polietylen jako materiał wykazuje się bardzo dobrą odpornością chemiczną oraz elastycznością. Wysoka elastyczność, połączona z niskim ciężarem właściwym oraz długą żywotnością rur PE sprawia, że wykorzystywane są one zarówno jako rury kanalizacyjne, jak i elementy instalacji centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego, rury wodociągowe, czy nawet do przesyłania paliw gazowych. Tak szeroki wachlarz zastosowań oraz typów rur z PE wiąże się z koniecznością zastosowania różnego rodzaju złączek i kształtek, pozwalających na łączenie ze sobą rur tego samego typu oraz rur PE z rurami z innych materiałów.

Rury PE możemy łączyć ze sobą na dwa sposoby. Pierwszym z nich, są połączenia rozłączne, czyli takie, które po połączniu można bezproblemowo zdemontować, bez uszkodzenia rury oraz złączki. Do połączeń rozłącznych należą między innymi różne typy połączeń z wykorzystaniem złączek skręcanych lub złączek systemu Victaulic. Drugim typem połącznia rur, jest połącznie nierozłączne, dające stałe połączenie, którego w żaden sposób nie możemy zdemontować, nie naruszając struktury powstałego połącznia. Do połączeń nierozłącznych możemy zaliczyć wszystkie rodzaje zgrzewów wykonywanych z wykorzystaniem odpowiednich kształtek z tego samego materiału co rura – na przykład elektrooporowe zgrzewanie z zastosowaniem elektromufy – lub bezpośrednie połączenie dwóch rur o tej samej średnicy przez zgrzewanie doczołowe.

Dzięki różnego rodzaju kształtkom i złączkom z łatwością możemy stworzyć rurociąg o dowolnym kształcie, dopasowując jego przebieg do indywidualnych potrzeb oraz możliwości jakie daje konkretne miejsce instalacji. Do zmiany kierunku przebiegu rurociągu pomocne okażą się kolanka o różnym stopniu nachylenia. Innymi często wykorzystywanymi kształtkami podczas budowy rurociągów są rozdzielające rury trójniki oraz czwórniki. W ramach jednej instalacji często używane są rury PE o różnych przekrojach. Do łączenia rur o różnej średnicy używamy kształtek redukcyjnych, zakończonych z obu stron innymi otworami dopasowanymi do rozmiaru łączonych rur. Tworząc kompletne instalacje centralnego ogrzewania lub nawadniania, wykorzystuje się kształtki z zaworami, umożliwiające zamknięcie obiegu wody. Na zakończeniach instalacji stosuje się zaś przejściówki gwintowane, służące do połączenia z instalacjami metalowymi lub osprzętem, takim jak armatura łazienkowa, czy grzejniki. Podsumowując, kształtki są nieodłącznym elementem tworzenia kompletnej instalacji wodociągowej i innych typach instalacji wykorzystywanych rury PE w budownictwie. Dzięki nim możemy swobodnie dopasowywać powstający rurociąg tak, by jego przebieg zajmował jak najmniej miejsca oraz był w pełni funkcjonalny.

Źródło: Elplastplus.pl

Polecamy

Reklama