Pomiary wilgotności w mieszkaniu – kiedy się je przeprowadza?

Pomiary wilgotności to wbrew pozorom niezwykle ważna czynność, która ma wpływ funkcjonalność oraz stan budynku. Dzięki takim pomiarom możemy odpowiednio zareagować i wpłynąć na wilgotność naszego mieszkania, unikając wielu negatywnych konsekwencji. Poniżej odpowiadamy na pytania, czemu służą pomiary wilgotności w mieszkaniu oraz kiedy się je przeprowadza.

Czemu służą pomiary wilgotności w mieszkaniu?

Pierwszym powodem, dla którego przeprowadza się pomiary wilgotności w mieszkaniu, jest podniesienie komfortu osób żyjących w danej nieruchomości oraz troska o ich zdrowie. Nieodpowiednia wilgotność np. zbyt duża może wpływać na nasze złe samopoczucie oraz nawet na powstawanie chorób przewlekłych. Nieodpowiednia ilość wody w powietrzu może sprzyjać rozwojowi bakterii czy grzybów i powstawaniu chorób dróg oddechowych, które są jednym z najczęstszych efektów zbyt dużego zawilgocenia. Badanie takie pozwala zatem stwierdzić czy mieszkanie w danej nieruchomości jest dla nas bezpieczne pod względem zdrowotnym. Drugim powodem jest kwestia estetyczna. Nieodpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu może prowadzić do niszczenia ścian czy skraplania się wody np. na szybach. Z tym zjawiskiem możemy mieć do czynienia najczęściej w kuchni lub łazience. Badanie takie przeprowadza się również ze względu na dbałość techniczną mieszkania. Wilgoć może wnikać w ściany, powodować namakanie fundamentów czy przemarzanie ścian. Aby zatem uniknąć tego typu sytuacji, przeprowadza się badanie poziomu wilgoci w mieszkaniu. Pomiary wilgotności powietrza w mieszkaniu służą również utrzymaniu w dobrym stanie mebli i urządzeń, które znajdują się w domu. Nieodpowiednia ilość pary wodnej może powodować uszkodzenia sprzętu elektronicznego. Badanie to ma zatem na celu zapobieganie stratom finansowym i pomaga w utrzymaniu w dobrym stanie całej nieruchomości.

Kiedy się je przeprowadza?

Badanie wilgotności powietrza mieszkania przeprowadza się w kilku sytuacjach. Z pewnością będzie to sytuacja, kiedy zauważymy konkretne symptomy i efekty nieodpowiedniego poziomu wilgotności np. pojawienie się grzyba na ścianie, osadu czy przebarwień. Pierwszym powodem jest zatem pojawienie się sygnałów, które mogą wskazywać właśnie na problemy z wilgocią.

Powodem do przeprowadzania takiego badania jest także zauważenie nieprawidłowości w mieszkaniu i funkcjonowaniu nieruchomości. Będzie to np. skraplanie się wody na jego elementach czy wypaczanie się drewnianych elementów konstrukcyjnych. Kolejną sytuacją, w której wykonuje się pomiary, jest pogorszenie stanu zdrowia domowników oraz dyskomfort zdrowotny. W takich przypadkach nieodpowiednia wilgotność w mieszkaniu jest bardzo prawdopodobną przyczyną dolegliwości. Badanie tego typu wykonuje się również w trosce o naszą nieruchomość. Będzie to sytuacja np. po nabyciu lub ukończeniu nieruchomości, aby stwierdzić czy została ona wykonana zgodnie z planem, a cała nieruchomość funkcjonuje prawidłowo. Kolejną sytuacją, w której wykonanie badania będzie uzasadnione, są istotne zmiany wprowadzone w konstrukcji budynku. Może być to np. założenie wentylacji, zmiana stolarki okiennej czy przebudowa ścian dzielących pomieszczenia. Wszystkie te elementy mają duży wpływ na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, która może prowadzić do złego stężenia wilgoci.

Przeprowadzenie badania wilgoci w mieszkaniu jest bardzo ważne dla naszej nieruchomości. Z pewnością warto wykonywać je, jeśli nie mamy wiedzy o tym parametrze naszej nieruchomości lub w sytuacjach, kiedy podejrzewamy pewne nieprawidłowości. Badanie takie pozwala uniknąć wielu sytuacji i może podnosić nasz komfort życia, jeśli zareagujemy odpowiednio szybko. Zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności powietrza uchroni nas przed koniecznością odgrzybiania mieszkania czy wzywania specjalistów od osuszania ścian.

Polecamy

Reklama