Mączniak – jak wykryć i zwalczać

Mączniak to choroba roślin o podłożu grzybowym, występująca bardzo powszechnie w rozmaitych rodzajach upraw. Choroba ta powoduje wzrost strzępków grzyba wewnątrz tkanek rośliny, zarażając tym samym jej liście, łodygi, a nawet owoce. Roślinom może zagrażać jeden z dwóch rodzajów mączniaka – mączniak prawdziwy oraz mączniak rzekomy. Jak wykryć i rozpoznać jaki rodzaj mączniaka zainfekował nasze uprawy? Jak zminimalizować ryzyko zarażenia oraz jak zwalczać wywołane przez niego szkody? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Jak można go wykryć?

Mączniak prawdziwy może pojawiać się na różnych partiach roślin. Cechą charakterystyczną dla zainfekowanych nim roślin jest pojawienie się na nich białego nalotu. Nalot ten bardzo szybko się rozprzestrzenia, pokrywając kolejne części rośliny. Zainfekowane przez mączniaka liście ponadto zaczynają przybierać brunatny kolor, zwijać się, a następnie odpadają. Efekty ataku mączniaka rzekomego różnią się od tych spowodowanych przez mączniaka prawdziwego. Jego objawy nie są widoczne aż do bardzo zaawansowanego etapu choroby, co sprawia, że łatwo przeoczyć jej początek. Mączniak rzekomy najczęściej atakuje liście, co manifestuje się w pierwszej kolejności, pojawianiem się na nich brązowych plamek, a dopiero później białego nalotu. W konsekwencji zarażenia mączniakiem rzekomym liście zainfekowanej rośliny żółkną i odpadają, a choroba przenosi się na kolejne części rośliny jak łodygi i kwiaty.

Jak bronić się przed mączniakiem i usuwać skutki jego działania?

Zainfekowanie upraw przez mącznika może wskazywać na nieodpowiedni klimat w growboxie. Grzyb mączniaka rozwija się najchętniej w ciepłym i suchym otoczeniu, jakie towarzyszą niedostatecznej wentylacji. Jeśli chcemy działać prewencyjnie musimy zatem stale kontrolować sprawność systemów cyrkulacji powietrza  oraz dbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Oba typy mączniaka bardzo łatwo rozprzestrzeniają się na kolejne rośliny, dlatego jeśli nasze uprawy zostaną już zainfekowane przez mączniaka konieczne będzie wdrożenie zabiegów ograniczających się jego ekspansję. W pierwszej kolejności należy oddzielić zainfekowane rośliny od roślin zdrowych. Chore części roślin powinny zostać wycięte, w tym koniecznie musimy usunąć z podłoża liście, które zdążyły opaść, gdyż mogą one w dalszym ciągu zawierać mączniaka. Usuniętych części roślin w żadnym wypadku nie powinniśmy wykorzystywać jako kompostu, gdyż przyczynimy się tym samym do dalszego rozprzestrzeniania się mączniaka. Gdy już oczyścimy rośliny z zainfekowanych części możemy przystąpić do wykonania oprysków środkami grzybobójczymi. W pierwszej kolejności warto wypróbować naturalne środki grzybobójcze, które nie są tak agresywne jak chemiczne preparaty i nie wpływają na jakość ich plonów.

Źródło: GrowTent.pl – GrowBox

Polecamy

Reklama