Dekoracja stołu jest jednym z nieodłącznych elementów każdego przyjęcia. Podpowiadamy, jak udekorować talerz z wędlinami, aby wyglądem nie odstawał od pozostałych dekoracji.
Kwiatki, rulony, a może plasterki? Jak układać wędliny na półmisku?
Niektórzy mogliby zadać pytanie – po co w ogóle dekorować talerz, skoro jedzenie służy do jedzenia, a nie do patrzenia na nie? Owszem, jedzenie służy do jedzenia. Ale walory estetyczne wzmagają apetyt. To mechanizm podobny do tzw. pierwszego wrażenia. Im apetyczniej i estetyczniej wygląda danie, tym chętniej po nie sięgamy i nawet, jeśli okaże się nie tak smaczne, jak wyglądało, wykazujemy się wobec kucharza większą wyrozumiałością.
Jak udekorować półmisek z wędlinami, aby wyglądał pięknie i przepowiadał obietnicę niezwykłego doświadczenia kulinarnego?
Zasada 1 – układanie klasycznych wędlin
Układanie klasycznych wędlin rozpoczynamy od zadbania o odpowiednią grubość plasterków. Powinny być one cienkie. Do wyboru masz kilka możliwości ułożenia przysmaków. Przy klasycznych wędlinach, nawet rezygnacja z układania ich w określone kształty, może dać naprawdę ciekawy i efektowny rezultat.
Układaj plastry od największych w taki sposób, aby każdy jeden był widoczny przynajmniej w 1/3. Doskonale, jeśli na talerzu znajdzie się kilka rodzajów wędlin, które różnić się będą nie tylko mięsem i smakiem, ale także kolorami i fakturą. Dodatkowe, ciekawe urozmaicenie talerza, z całą pewnością zapewnią dołożone kawałki surowych warzyw lub ziół.
Jeśli masz zdolności manualne, możesz spróbować urozmaicić półmisek z wędlinami, układając z nich kształty. Plasterki pozwijaj w rulony lub kieszonki. Mogą być puste w środku albo napełnione farszem, odpowiadającym kompozycji smakowej konkretnej wędliny lub gotowanymi szparagami.
Zasada 2 – wędzone ryby
Jeśli poza wędlinami chcesz zaproponować swoim gościom również przekąski rybne, doskonałym sposobem prezentacji przysmaków będzie zrobienie nadziewanych roladek. Ulubiony farsz układasz na cienkich płatach wędzonej ryby, zwijasz w rulon i kroisz na niezbyt grube, ale też niezbyt cienkie kawałki – zupełnie tak, jak kroisz „babkę piaskową”, strucla czy keks.
Tak przygotowane roladki wyłóż na talerzu, aby każda z nich była dobrze widoczna i dodaj dla urozmaicenia świeże lub suszone zioła, całe ziarna kolorowego pieprzu albo udekoruj talerz kilkoma kroplami gęstego sosu sojowego, który z wędzonymi rybami komponuje się idealnie.
Zasada 3 – kompozycje smakowe
Aby talerz z wędlinami wyglądał jeszcze apetyczniej, wzbogać go o więcej propozycji, niż tylko wędliny. Oprócz wędliny w plastrach, możesz zaproponować gościom także koreczki urozmaicone serem, oliwkami i papryką albo innymi przekąskami, które przyjdą Ci do głowy.
Jeśli chcesz, aby Twój stół zachwycił każdego, możesz spróbować także metody carvingu. Co prawda nie dotyczy ona samych wędlin, a twardych owoców i warzyw, ale wycinanie kształtów tą metodą i umieszczenie na talerzach ozdobnych i jadalnych przy tym elementów, z całą pewnością zwiększy efektowność Twoich potraw.
Źródło: Swojskie wędliny Kiszeczka