Jak prawidłowo dbać o ogrodzenia drewniane? – podstawowe zasady użytkowania i konserwacji

Ogrodzenia drewniane cieszą się coraz większą popularnością pomimo tego, iż przy zakupie często pojawiają się obawy związane z ich prawidłowym użytkowaniem i właściwą konserwacją. Zapewne pomocne będą w tym przypadku powszechnie dostępne na rynku preparaty i akcesoria do ogrodzeń.

Niezbędne akcesoria

Wszelkie prace renowacyjne czy konserwacyjne należy rozpocząć od zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria, które pozwolą uzyskać jednolitą strukturę na powierzchni drewna. Wszelkie wybrzuszenia, wgłębienia, rysy czy ślady po owadach uniemożliwiają bowiem podjęcie kolejnych kroków. Papier ścierny lub szlifierka będą zatem stanowić niezbędne elementy. Akcesoria do drewna, których używać będziemy podczas szlifowania, należy oczywiście dobrać do rozmiaru i stanu technicznego ogrodzenia. Przykładowo łuszczącą się farbę czy duże nierówności łatwiej i szybciej będzie usunąć szlifierką.

Odpowiednie preparaty

Wstępnej konserwacji dokonują producenci, ale należy pamiętać, że obowiązek ten spoczywa również na przyszłych posiadaczach ogrodzenia drewnianego. Zawilgocenie, ślady po szkodnikach, odpryski farby i przebarwienia drewna to tylko niektóre utrudnienia, z którymi prawdopodobnie wraz z upływem czasu będzie trzeba się zmierzyć. Warto pamiętać, że drewno poddawane regeneracji, powinno być przede wszystkim suche. Wybór konkretnych preparatów należy skonsultować z producentem, ponieważ każdy gatunek drewna (np. sosna, dąb) charakteryzuje się odmienną strukturą, miękkością czy podatnością na odkształcanie.

Szeroki wybór akcesoriów do konserwacji ogrodzeń

Na rynku dostępnych jest wiele produktów służących do pielęgnacji drewna. Impregnaty głęboko wnikają w powierzchnię, którą pokrywają, zapewniając tym samym ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV. Z kolei lakiery są trwałe, odporne na uderzenia i czynniki atmosferyczne oraz dają gwarancję długo utrzymującego się koloru i połysku. Zdecydowanie najlepiej nakładać je specjalnym wałkiem. Popularnością cieszą się również tzw. lakierobejce, które podobnie jak lakier gwarantują kolor i połysk, a jednocześnie zapewniają ochronę, tak jak klasyczna bejca. Warto też pamiętać, że ogrodzenia drewniane wymagają dodatkowej ochrony przed pleśnią, grzybami, mchem i owadami.

Jak uniknąć błędów?

Prawidłowa pielęgnacja ogrodzenia drewnianego to taka, która nie jest wykonywana w pełnym słońcu lub podczas opadów deszczu. Wiele osób zapomina także o ważnej czynności, którą jest zapoznanie się z etykietą zakupionego preparatu. Producent zawsze określa bowiem do jakiego typu powierzchni przeznaczony jest produkt, jak długo schnie oraz ile jego warstw należy zaaplikować. Zapewne pozwoli to uniknąć nieestetycznych pomyłek czy nawet uszkodzenia ogrodzenia.

Drewno jest surowcem wymagającym, ale poddawane prawidłowej pielęgnacji i regularnej konserwacji służy latami. Ogrodzenia drewniane mogą więc stać się prawdziwą ozdobą danej posesji, zwiększając przy tym komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Polecamy

Reklama