Serwis sprężarek – konieczność czy niepotrzebne koszty

Regularne serwisowanie parku maszynowego to istotna dla prawidłowej pracy urządzenia czynność, która często jest pomijana i bagatelizowana. Zaniechanie sprzyja częstszym awariom urządzeń. Podobnie rzecz ma się z serwisowaniem kompresorów przemysłowych. A przecież ich bezawaryjna praca gwarantuje ciągłość produkcji i najwyższą jakość wykonywanych usług.

Dlaczego warto serwisować sprężarki?

Renomowani producenci i dystrybutorzy kompresorów przemysłowych w swojej podstawowej ofercie zawierają również możliwość serwisowania zakupionych urządzeń. Usługa ta pozwala cieszyć się z posiadania niezawodnego urządzenia do wytwarzania sprężonego powietrza. Co więcej, w sytuacjach awaryjnych oferują pomoc wykwalifikowanych fachowców. Warto dodać, iż usługi serwisowania należy powierzać wyłącznie profesjonalistom. Przedłuża to żywotność urządzeń nawet, gdy poddane są one intensywnej eksploatacji. Brak systematycznych przeglądów grozi ryzykiem awarii oraz uszkodzeniami parku maszynowego.

Zdaniem ekspertów serwisowanie oraz remontowanie sprężarek powinno odbywać się cyklicznie. Niezależnie od tego, ile motogodzin pracy posiada nasza sprężarka, warto jest poddawać ją systematycznym przeglądom technicznym. Serwis kompresów przemysłowych powinien odbyć się minimum raz do roku, choć zalecane jest, aby czynność tą, wykonywać częściej. Przegląd zalecany jest szczególnie przed podjęciem się intensywnej eksploatacji sprężarki – np. przy bardzo dużym zamówieniu na produkty lub też przy znaczącym wzroście zainteresowania świadczonymi usługami, w których wykorzystuje się sprężone powietrze.

Korzystaj wyłącznie z usług profesjonalistów

To, co wyróżnia specjalistów z dziedziny produkcji sprężonego powietrza, to fakt, iż posiadają oni kompletną rzetelną, aktualną i wiarygodną wiedzę na temat zasad działania oraz obsługi sprężarek. Dzięki temu, są w stanie dokonać profesjonalnego serwisu oraz w razie potrzeby zareagować na ryzyko ewentualnej awarii. Firmy, które na co dzień nie mają możliwości korzystania z profesjonalnych szkoleń czy też pogłębiania swojej wiedzy na temat kompresów przemysłowych, nie będą w stanie pomóc klientowi oraz doradzić mu w wielu zawiłych kwestiach.

Serwisowaniu podlegają wszystkie rodzaje i modele sprężarek, do których zaliczamy m.in.:

  • sprężarki tłokowe,
  • sprężarki śrubowe,
  • sprężarki bezolejowe,
  • sprężarki zmiennoobrotowe,
  • turbosprężarki.

W trakcie serwisu sprawdza się również prawidłową pracę urządzeń peryferyjnych – tj. osuszaczy powietrza, separatorów, spustów kondensatu czy wymienia się zużyte filtry.

Każdy kompresor, niezależnie od modelu, posiada założoną liczbę motogodzin pracy pomiędzy serwisami. Po realizacji przebiegu wymaga cyklicznych przeglądów bez względu na to, czy funkcjonuje prawidłowo, czy przejawia symptomy zużycia.

Jak otrzymać opiekę posprzedażową sprężarki?

Przy zakupie sprężarki warto zadbać o to, aby otrzymać także umowę serwisową, w skład której wchodzić będzie naprawa i rutynowy serwis. Zalecanym rozwiązaniem jest kupno sprężarek u producentów, którzy świadczą wyżej wymienione usługi. Dzięki temu, wykwalifikowany zespół fachowców będzie do dyspozycji klienta przez całą dobę 7 dni w tygodniu. To wyjątkowe udogodnienie dla firm, szczególnie w czasie nagłej awarii czy też potrzeby sprawdzenia wydajności sprzętu, jeszcze przed uruchomieniem cyklu produkcyjnego.  Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować ryzyko przestoju cyklu produkcyjnego wynikającego z uszkodzenia urządzeń i jednocześnie gwarantuje zachowanie prawidłowego cyklu realizacji zamówień.

Ponadto, umowa serwisowa dotycząca sprężarek jest dużo bardziej korzystna finansowo dla klienta, niż powierzanie przeglądu i napraw innym podmiotom. Zaufany partner serwisowy, to gwarancja bezproblemowego użytkowania sprężarek każdego typu, w długim horyzoncie czasowym.

Regularny przegląd sprężarek zapewnia ich wydajną i bezproblemową pracę, jak również wiąże się z pewnymi korzyściami, związanymi z korzystaniem z umowy serwisowej. Pozwala to przedsiębiorcy na zabezpieczenie swojego parku maszynowego przed ryzykiem awarii oraz gwarantuje szybką reakcję serwisu w sytuacji awarii maszyn. To sprawia, że nawet w sytuacji unieruchomienia produkcja szybko ruszy po przeprowadzonych pracach naprawczych. Dzięki temu zakład może zminimalizować straty związane z zatrzymaniem cyklu produkcyjnego.

Źródło: Kompresory powietrza – ALMiG

Polecamy

Reklama