W jakim celu stosuje się szalunki do wykopów?

Szalunki do wykopów – co to jest?

Budownictwo rozwija się z roku na rok. Co i rusz możemy zaobserwować kolejną grupę robotników, która coś buduje. W dużej mierze wynika to z ciągłego postępu technologicznego i stale rozwijających się aglomeracji miejskich oraz prowincji. Projektantów czuwających nad budowami ogranicza jednak kilka czynników, np. wielkość działek. Z tego względu muszą zadbać nie tylko właściwy rozwój całej inwestycji, ale też i o bezpieczeństwo jej pracowników i zabezpieczyć np. wykopy budowlane. Wykopy opierają się na głębokim fundamentowaniu, więc obecność szalunków jest obowiązkowa. To właśnie one są zabezpieczeniem wszystkich ziemnych robót.

Bez szalunków nie ma mowy o wykonywaniu prac fundamentowych. Nadają one betonowi właściwy kształt i umożliwiają wypełnienie tych form mieszanką z betonu. Montaż szalunków trwa kilka tygodni i jest zależny od czasu, w którym zgęstnieje beton. Następnie szalunek i rusztowanie zostają zdemontowane. Tworzywem wykorzystywanym do ich produkcji jest stal, aluminium i drewno w postaci desek. Niemniej popularna jest także sklejka szalunkowa.

Montaż szalunku do wykopów – co trzeba wiedzieć

Elementy szalunku łączone są ze sobą przy użyciu metalowych ram.  Taki szalunek, wykonany też z desek i wodoodpornych płyt jest formą przyszłego fundamentu. Z tego względu dolna część wykopu musi być szersza od ławy fundamentowej, i to szersza z obydwu stron. Tuż po wykonaniu wykopu na jego dnie powinna znaleźć warstwa chudego betonu. Zazwyczaj wynosi ona 10 centymetrów i spełnia funkcję izolacyjną. Ponadto zabezpiecza beton przed zlaniem się z ziemią i to na niej montowane jest zbrojenie i deskowanie. Wysokość tego ostatniego wynosi od 30 do 40 centymetrów.

Ustawienie drewnianego szalunku to odpowiedzialne zadanie. Musi on zostać wypoziomowany i umocowany niezwykle precyzyjnie. Zadaniem betonowej mieszanki jest szczelnie wypełnianie deskowania. Ława fundamentowa musi być zabezpieczona, aby nie wyschła – w tym celu układa się na niej specjalną folię.

Szalunek do wykopów – kupić czy zrobić samodzielnie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To zależy od tego, czy w ogóle chcemy wykańczać powierzchnię betonową. Niemniej istotne jest również tempo naszej pracy oraz ilość czasu, jaką możemy poświęcić na pracę. Wypożyczalnie szalunków udostępniają je przeważnie na miesiąc. Z tego powodu ich montaż wykonywany jest przed wylaniem betonu. Tu warto dodać, iż usługa ta nie należy do najtańszych –„na start” trzeba mieć kilkaset złotych.

Czy opłaca się wynająć szalunek?

Konstrukcja urządzenia jest bardzo prosta. Każdy, kto posiada dobrze rozwinięte umiejętności manualne, jest w stanie wykonać ją samodzielnie. Wystarczy odrobina wprawy. Niemniej jednak warto pamiętać, że szalunek wykonany metodą domową  również jest dość kosztowny. Tu trzeba doliczyć koszty produktów potrzebnych do wykonania szalunku, czyli: gwoździe, deski, narzędzia. Poza tym samodzielna produkcja szalunku to zadanie wymagające nie tylko nakładu finansowego, ale i czasu. Wynajem wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy szybko potrzebują tej konstrukcji.

Dobry szalunek ma wpływ na jakość prac budowlanych. Fundamenty to jeden z ważniejszych etapów każdej pracy, więc nie ma mowy, aby ich wykonanie było niedokładne. Od nich zależy też bezpieczeństwo ekipy budowlanej. Elementy deskowania można zrobić samodzielnie lub wynająć – tu każdy musi dopasować którąś z opcji do własnych możliwości finansowych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, więc warto dokładnie przemyśleć skorzystanie z tej opcji.

Inspirowane: zupih.pl – szalunki stropowe

Polecamy

Reklama