Wizualizacja danych liczbowych w prezentacji multimedialnej – jak w atrakcyjny sposób przedstawić istotne liczby?

Dane liczbowe często są nośnikiem ważnych informacji. Nieodpowiednio przedstawione nie robią jednak większego wrażenia. Do narzędzi, które pozwalają w atrakcyjny sposób je zaprezentować, można zaliczyć program PowerPoint. Daje on szereg danych liczbowych. Z jakich możliwości ciekawej wizualizacji danych liczbowych warto skorzystać podczas tworzenia prezentacji multimedialnej, aby zaciekawić odbiorców liczbami?

Jak przedstawić liczby w prezentacji multimedialnej? Wykresy to podstawa!

 Najprostszym sposobem na atrakcyjne zaprezentowanie danych liczbowych w prezentacji multimedialnej jest wykres. PowerPoint zapewnia dostęp do różnego rodzaju schematów, które pozwalają zwizualizować liczby i trendy z nimi związane, a przede wszystkim ułatwiają interpretację informacji i wyciąganie wniosków przez odbiorców pokazów slajdów.

Wśród najchętniej wybieranych rodzajów diagramów dostępnych w programie PowerPoint wymienić można:

  • wykresy kolumnowe (pionowe),
  • wykresy słupkowe (poziome),
  • wykresy liniowe,
  • wykresy warstwowe,
  • wykresy kołowe,
  • wykresy pierścieniowe.

Decydując się na zastosowanie wykresów w prezentacji multimedialnej, nie zapomnij o kilku istotnych zasadach. Ich wdrożenie sprawi, że przygotowany przez Ciebie pokaz slajdów będzie przyjemny i atrakcyjny w odbiorze.

  1. Dopasuj rodzaj wykresu do typu danych. W przeciwnym razie odbiorcy będą mieć problemy ze zrozumieniem tego, co chcesz przekazać. Utrudni to również wyciąganie wniosków. Żeby dopasować rodzaj wykresu do typu danych, nie musisz polegać wyłącznie na swojej intuicji. Możesz skorzystać z narzędzia The Data Visualisation Catalogue, gdzie wykresy zostały podzielone według ich funkcji wizualizacji danych. To użyteczna podpowiedź.
  2.  Zrezygnuj z wykresów kołowych i 3D. Choć wydają się one interesujące, ludzkie oko ma problemy z odczytywaniem i porównywaniem zawartych na nich informacji. Jeśli jednak zależy Ci na wykorzystaniu któregoś z tych rodzajów wykresów, koniecznie dołącz do niego etykiety danych i legendę. Pozwoli to odbiorcom szybciej zrozumieć omawianą problematykę.
  3.  Sortuj dane. Jeśli to możliwe, pogrupuj dane np. od najniższych wartości do najwyższych. Dzięki temu odbiorcy będą mogli szybciej ocenić prezentowane informacje i wyciągnąć wnioski. Nie zamieszczaj danych, które są nieistotne i prowadziłyby do nadmiernego rozbudowania wykresu.
  4. Stosuj ikony i ilustracje. Dzięki ikonom i ilustracjom możesz w prosty i szybki sposób przemienić nudny wykres w interesującą infografikę. Elementy graficzne nie tylko ułatwiają interpretację wyników, ale również pozwalają zastąpić opis słowny.

Tworzenie prezentacji multimedialnej – co oprócz wykresów? Jak inaczej można przedstawić dane liczbowe?

 Wykresy to pierwsza myśl, jaka zazwyczaj przychodzi do głowy po usłyszeniu hasła „wizualizacja danych liczbowych w prezentacji multimedialnej”. Zgadza się. W wielu przypadkach to właśnie one sprawdzają się najlepiej.

Nie oznacza to jednak, że należy kurczowo się ich trzymać. Zwłaszcza jeśli pokaz slajdów opiera się głównie na danych liczbowych, warto poszukać innych sposobów ich wizualizacji niż wykresy. Powtarzające się co chwilę kolumny, słupki czy też koła w końcu przestaną robić na odbiorcach wrażenie, nawet jeśli będą świetnie wyglądać. Co więc warto wykorzystać w prezentacji multimedialnej oprócz wykresów?

W przypadku prezentacji multimedialnej dobrze sprawdzają się zwłaszcza infografiki. Połączenie tekstu z obrazem pozwala w atrakcyjny sposób zaprezentować dane liczbowe. W niektórych sytuacjach odpowiednia będzie również oś czasu. Niezwykle interesujące są również interaktywne grafy. Trudno je jednak wykonać na własną rękę bez zaangażowania specjalisty.

Program PowerPoint oferuje różne możliwości wizualizacji danych liczbowych. Wbrew pozorom to nie tylko wykresy, ale również infografiki, osie czasu czy też interaktywne grafy. Jeśli nie do końca wiesz, jak skorzystać z dobrodziejstwa dostępnego oprogramowania, stworzenie prezentacji multimedialnej możesz powierzyć specjalistom. Zaprojektują oni pokaz slajdów „od A do Z”, a Ty w tym czasie dobrze przygotujesz się do wystąpienia.