Lwia zmarszczka – jak ją usunąć?

Lwia zmarszczka to dla wielu osób temat wstydliwy. Nie jest jednak niczym dziwnym ani nowym, choć na pewno zauważalnym i dla wielu niekomfortowym. Zazwyczaj pojawia się w okolicach 40 roku życia w niemal centralnym obszarze twarzy i od razu staje się czymś, co jej posiadacze chcą usunąć. Czy to możliwe? Jak najbardziej! Oto sposoby na pozbycie się lwiej zmarszczki.

Dlaczego lwia zmarszczka powstaje? Czy da się opóźnić jej powstanie?

Lwia zmarszczka pojawia się pomiędzy brwiami, niemal w centralnej części twarzy. Jak to się dzieje, że znajduje się w tak dobrze widocznym miejscu? Powodem jest praca mięśni mimicznych twarzy. Ten, kto kiedykolwiek usłyszał z ust mamy lub babci „nie marszcz czoła, bo będziesz mieć zmarszczki” na pewno już wie, że to właśnie przed lwią zmarszczką ostrzegano w dzieciństwie.

Osoby, które mimikę traktują jako środek często stosowany do wyrazu emocji, zmarszczkę mogą zauważyć szybciej – i to znacznie, nawet o ponad 10 lat. Ponadto do powstania lwiej zmarszczki przyczyniają się fizjologiczne procesy starzenia. Dobra informacja jest taka, że choć nie ma opcji, by uchronić się przed utratą elastyczności skóry, istnieją sposoby, by opóźnić powstawanie zmarszczek. Jak?

Nie należy się stresować, wystawiać na promienie słoneczne, palić papierosów czy niezdrowo jeść. Niestety, nawet jeśli dieta będzie obfita w same witaminy, twarzy posmarowana kremem z filtrem, a stres zduszony w zarodku, może okazać się, że winne są… geny. Na to niestety nie ma lekarstwa i trzeba zwalczać lwią zmarszczkę, która już powstała, zamiast jej zapobiegać.

Jak zwalczyć lwią zmarszczkę?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na usunięcie lwiej zmarszczki jest usunięcie problemu w gabinecie medycyny estetycznej. Istnieje szereg zabiegów, które pomogą ją wygładzić. To ważna informacja – lwia zmarszczka może zostać usunięta nawet wtedy, gdy zmiana jest bardzo dobrze widoczna, nie tylko na początku jej powstawania.

Jedną z metod jest botoks. Ponieważ lwia zmarszczka to nic innego jak zmarszczka mimiczna, zwiotczenie mięśni odpowiedzialnych za jej powstanie może okazać się najskuteczniejsze. Botoks to zaledwie kilkanaście minut zabiegu, a efekt utrzymuje się do niemal roku. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg. Pokrewnym sposobem jest wypełnienie zmiany kwasem hialuronowym.

Kolejna opcja to laserowe usunięcie. Wszystko zależy od tego, jaki jego rodzaj zostanie wybrany, jednak zarówno w przypadku lasera frakcyjnego ablacyjnego, jak i lasera nieablacyjnego, zabieg jest skuteczny i bezpieczny. Ten drugi można wykonywać niezależnie od pory roku, jednak jest mniej skuteczny, a efekty utrzymują się krócej. Laser frakcyjny ablacyjny za to jest bardzo skuteczny, jednak jest bardziej inwazyjny i wymaga ostrożności oraz dostosowania się do zaleceń osoby przeprowadzającej zabieg.

Niezależnie od wybranego sposobu, najważniejsze jest to, że lwia zmarszczka jest możliwa do usunięcia – choć wraca, da się zapobiegać jej powstawaniu w sposób bezpieczny dla człowieka.