Jakie umiejętności przydadzą się w pracy za barem?

Barman musi być osobą otwartą i chętnie nawiązującą kontakty z ludźmi. Jakie umiejętności przydadzą się w pracy za barem?

Kurs barmański – czy warto?

W niektórych barach i restauracjach podawane są tylko podstawowe wersje popularnych drinków i wówczas od barmana nie wymaga się posiadania dodatkowej wiedzy na temat ich przygotowywania. Jednak w dużych miastach i miejscowościach turystycznych właściciele lokali stawiają głównie na wyszukane i nowoczesne trunki, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych gości. W takim wypadku, aby dostać pracę barmana, trzeba ukończyć odpowiedni kurs barmański. W trakcie szkolenia uczestnik zdobędzie wiedzę teoretyczną i będzie ćwiczył przyrządzanie drinków w praktyce. Kursy dla barmanów obejmują także naukę mieszania poszczególnych produktów ze sobą, naukę doboru alkoholi i dodatków oraz naukę efektownego podawania drinków.

Jak przygotować drinki molekularne?

Drinki molekularne to absolutny hit ostatnich lat, dlatego wiele modnych lokali ma tę pozycję w swojej ofercie. Przygotowanie takich efektownych koktajli wymaga posiadania wiedzy, umiejętności i dedykowanego sprzętu. Chcąc sporządzić drinki molekularnetrzeba wcześniej zaopatrzyć się w wybrane alkohole, owoce, wypełniacze i dużą ilość lodu. Poza tym barman powinien dysponować opalarką gazową, vacuum do odsysania powietrza oraz takimi substancjami jak agar do zmieniania składników płynnych w galaretkę, alginian sodowy, chlorek wapnia i ciekły azot. Przy pomocy tych urządzeń i składników barman stworzy efektowne koktajle molekularne, które będą się dymić, zamieniać w pianę lub w inny sposób zmieniać swoją strukturę.

Jakie umiejętności mogą być przydatne w pracy barmana?

Poza kierunkową wiedzą i praktycznymi umiejętnościami, barman powinien mieć również wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne oraz doskonałą kondycję fizyczną, by przez wiele godzin stać za barem. Dodatkowo w niektórych miejscach pracy może być wymagana znajomość co najmniej jednego języka obcego. W pracy barmana kluczowa będzie również umiejętność słuchania, otwartość na poznawanie nowych ludzi i poczucie humoru.

Praca barmana to zajęcie, które może dać dużo satysfakcji. Jednak, aby dobrze zarabiać jako barman, warto zrobić podstawowy kurs barmański oraz stale doszkalać się w zakresie przygotowywania nowoczesnych i wyszukanych drinków. Pasjonaci tego zawodu mogą również brać udział w różnego rodzaju konkursach i zawodach dla barmanów organizowanych na całym świecie.

Polecamy

Reklama