Najczęstsze problemy podczas ocieplania dachu płaskiego

Nie jest tajemnicą, że około 25% ciepła z budynku wydostaje się przez dach. Odpowiednie jego ocieplenie jest więc koniecznością, która dodatkowo zapewni nam komfort i pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jakie są najczęstsze problemy podczas ocieplania dachu płaskiego? Odpowiemy na to pytanie w poniższym artykule, a także wskażemy, jak można ich uniknąć.

Błąd popełniony w starym budownictwie

W latach 80′ niektóre domy ze stropodachem nie były w ogóle ocieplane ze względu na panujące wtedy przekonanie, że powietrzna pustka wystarczająco dobrze spełnia funkcję izolacyjną. Na szczęście obecnie szuka się efektywnych sposobów na skuteczne ocieplenie dachu, wiedząc, jak jest to ważne dla utrzymania ciepła w budynku. Jeśli dom ma już swoje lata i nie ma zrobionej izolacji cieplnej, warto zainwestować, aby oszczędzić na ogrzewaniu.

Ocieplenie dachu płaskiego, a pustka izolacyjna

Błędem podczas ocieplania dachu płaskiego może być też niepozostawienie pustki wentylacyjnej i zbyt mała liczba otworów wentylacyjnych. Należy je też odpowiednio zabezpieczyć przed ptakami i gryzoniami. Otwory pełnią funkcję zapobiegawczą przeciw gromadzeniu się wilgoci. Prace tego typu powinni wykonywać fachowcy, ponieważ przy wdmuchiwaniu materiału izolacyjnego bardzo łatwo przytkać także wentylację. Może to prowadzić do zawilgocenia izolacji, a w konsekwencji będziemy mierzyć się z problemem grzybów i pleśni w domu.

Błędy w projekcie dachu

Powierzchnia dachu ciągle jest narażona na wyjątkowo zmienne i radykalne warunki. Jak wiadomo, w ciągu roku, temperatura na powierzchni na dachu może wahać się nawet w pomiędzy -30 stopni Celsjusza, a +80 stopni Celsjusza. Do tego, dochodzi oddziaływanie promieni UV oraz i zamarzanie i rozmarzanie. Właśnie dlatego tak istotne jest dobranie odpowiednich materiałów, które powinny uwzględniać zmienność warunków atmosferycznych.

Jeśli warstwa izolacyjna i ochronna będzie błędnie zaprojektowana, może być przyczyną powstawania grzybów i pleśni zarówno na ścianach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dużym zagrożeniem jest też ewentualne przeciekanie dachu. Usunięcie tych problemów w przyszłości może być bardzo trudne lub nawet niemożliwe, dlatego szczególnie zadbajmy o tę kwestię.

Ocieplanie dachu płaskiego — źle dobrana metoda

Możemy wyróżnić dwa rodzaje ocieplenia dachu: ocieplenie międzykrokwiowe oraz ocieplenie nakrokwiowe. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim technologią, ale i materiałami użytymi do wykonania izolacji. Ocieplenie międzykrokwiowe jest metodą, którą jeszcze do niedawna stosowano do ocieplenia większości budynków. Niestety jej minusem jest ryzyko powstawania mostków termicznych, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiedni surowiec. Dużo lepiej sprawdza się szklana wełna mineralna, która jest materiałem niepalnym i lekkim. Odznacza się on bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i jest zdolny do przepuszczania pary wodnej. Do tego dochodzą bardzo dobre właściwości wygłuszające i plastyczność, co jest ważne, by skutecznie uzupełnić szczeliny w izolacji.

Podsumowanie

Jak możemy wywnioskować, ocieplanie dachu płaskiego to kluczowa kwestia, by zatrzymać ciepło w budynku. Zadbajmy więc nie tylko o właściwy projekt, ale też wybór materiałów izolacyjnych, które będą używane do ocieplenia. Warto zainwestować, by uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.

Polecamy

Reklama