Zawieszenie działalności spółki bywa koniecznością. Niekiedy trudno przewidzieć skutki losowych wydarzeń, wpływających na problemy w przedsiębiorstwie. Co można zrobić w takiej sytuacji i kto może pomóc? Dlaczego biuro rachunkowe może okazać się najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku? W niniejszym wpisie znajdują się odpowiedzi na te pytania.
Jak zawiesza się spółkę?
Działalność spółki może zostać zawieszona na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy pod warunkiem uzyskania zgody wszystkich wspólników. Należy jednak mieć na względzie, że takie działanie nie jest możliwe, jeśli spółka zatrudnia pracowników w dniu składania wniosku. Co ciekawe, zawieszenie działalności spółki nie wymaga uzasadnienia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, właściciel firmy nie musi płacić składek ZUS czy zaliczek na podatek dochodowy.
Jak działa księgowość w stanie zawieszenia?
Prowadzenie księgowości jest konieczne nawet wtedy, gdy spółka jest zawieszona. W tym czasie trzeba więc spisywać transakcje takie jak sprzedaż środków trwałych, opłaty za lokal czy magazyn. Te koszty będą przecież ponoszone nawet w przypadku zawieszenia działalności spółki. Dodatkowo, przedsiębiorstwa prowadzące księgę przychodów i rozchodów są zobowiązane do przeprowadzenia spisu z natury, jeśli zawieszenie obejmuje 1 stycznia lub koniec roku. W takim przypadku pomocnym mogą więc okazać się usługi outsourcingu usług księgowych. Specjalista nie tylko pomoże prawidłowo przygotować sprawozdanie, ale także wesprze właściciela firmy swoją wiedzą i doświadczeniem.
Dlaczego outsourcing usług księgowych może być potrzebny?
Analizy przeprowadzone przez KPMG wykazały, że w Polsce około 65% przedsiębiorstw korzysta z pomocy profesjonalnych biur rachunkowych. Outsourcing usług księgowych cieszy się coraz większą popularnością z wielu powodów. Jednym z najważniejszych podawanych przez przedsiębiorców jest możliwość sporej oszczędności, a także zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Biura rachunkowe nie obsługują wyłącznie dużych podmiotów. Dużo częściej zdarza się, że ich klientami są niewielkie przedsiębiorstwa, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie.
Pomimo zawieszenia działalności spółki, jej właściciel wciąż ma na głowie sporo obowiązków, w tym formalności. Brak rzetelnego prowadzenia księgowości może skutkować przykrymi konsekwencjami finansowymi. Z tego powodu, nawet w przypadku zawieszenia działalności, warto korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z outsourcingu usług księgowych. W ten sposób właściciel firmy może skupić się na rozwiązywaniu problemów spółki, a nie na przygotowywaniu dokumentów i sprawozdań. Dodatkowo, nie musi też śledzić bieżących zmian w prawie czy zajmować się nowelizacjami ustaw.
Korzystanie z usług biura rachunkowego wiąże się z szeregiem korzyści dla niejednego szefa przedsiębiorstwa. Fachowa pomoc ze strony przedstawiciela może okazać się równie dobrym rozwiązaniem podczas okresu zawieszenia działalności spółki.