Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie laptopa?

Przymierzając się do zakupu nowego komputera, musisz zastanowić się, do jakich czynności będzie przeznaczony. Nie zawsze warto celować w laptopy o najlepszych parametrach, szczególnie jeśli nie jesteśmy zawodowo związani z urządzeniem. Do codziennego, zrównoważonego użytkowania wystarczą laptopy wydajne, lekkie i mobilne.

Procesor, czyli centrum dowodzenia komputera

Procesor nazywany jest również jednostką centralną. Obecnie większość procesorów ma budowę wielordzeniową. Do najczęściej spotykanych należą procesory dwurdzeniowe i czterordzeniowe. Popularność na rynku zdobyła firma Intel, która przoduje na tej płaszczyźnie. Od tego, jak skonstruowany jest procesor, zależy płynność naszej pracy, im więcej rdzeni i większa częstotliwość taktowania procesora, tym wyższa wydajność laptopa. O ile przyjęło się, że uniwersalne modele laptopów posiadają procesor dwurdzeniowy i spełnia on wszystkie swoje zadania bez problemów, to trudniej jest zdecydować się na procesor ze względu na częstotliwość taktowania. Aby lepiej zrozumieć ten czynnik, warto wiedzieć, że typowe laptopy gamingowe muszą być wyposażone w procesor o minimalnej częstotliwości taktowania 2,5 GHz. Model laptopa Dell XPS 13 (9300) i5 z czterema rdzeniami i taktowaniem na poziomie 3.6 GHz powinien wystarczyć zaawansowanym użytkownikom sprzętu, pozwoli też na płynne oglądanie obrazu w najlepszej jakości, bez problemu zainstalujemy zaawansowane programy do obróbki materiałów audio, wideo i obrazów w każdej rozdzielczości.

Pamięć RAM laptopa

Pamięć RAM mogliśmy spotkać także pod inną nazwą. Mówimy o niej pamięć podręczna, odpowiada za płynne i stabilne działanie komputera w czasie użytkowania. W pamięci RAM laptop przechowuje dane o aktualnie wykonywanych zadaniach (działania aplikacji, uruchomione programy). Laptop wykorzystywany głównie do pracy biurowej będzie standardowo wyposażony w pamięć 4GB, ale coraz częściej podnosi się ten próg. Doceniamy płynne działanie laptopów, szczególnie przy korzystaniu z kilku aplikacji naraz.

Karta graficzna — jakość obrazu

Najczęściej spotykane karty graficzne dzielą się na dwa typy — zintegrowana i dedykowana. Karta zintegrowana jest połączona z procesorem i większości przypadków jest zupełnie wystarczającą. Jednak jeśli zależy nam na jakości obrazu (przydaje się w programach profesjonalnych np. służących do tworzenia animacji komputerowych) konieczne jest zdecydowanie się na laptopa z kartą dedykowaną. Dell XPS 13 (9300) i5 jest wyposażony w kartę zintegrowaną, co nie przeszkadza w korzystaniu z mniej wymagających, popularnych programów do pracy z każdym rodzajem pliku. Karta graficzna odpowiada także za profil kolorów na naszym laptopie. Są to już niuanse znaczące dla profesjonalisty, a mniej istotne dla użytkowników rekreacyjnych lub pracowników biura.

Dysk twardy — bezpieczeństwo i pojemność

Dysk twardy w odróżnieniu od pamięci RAM — przechowuje dane także po wyłączeniu laptopa. Najistotniejsze parametr dla dysków twardych to: pojemność, szybkość transmisji danych, czas dostępu do danych i prędkość obrotowa dysków magnetycznych. Warto wiedzieć, że dyski dzielimy na dwa główne typy: HDD i SSD. Dyski HDD są dyskami magnetycznymi, głównym jego elementem jest wirujący talerz. Dyski te są zazwyczaj niezwykle pojemne i stosunkowo tanie. Są też niestety podatne na uszkodzenia mechaniczne, w przypadku upuszczenia laptopa z większej wysokości istnieje ryzyko całkowitej lub częściowej utraty danych. Z kolei dyski SDD zdobywające coraz większą popularność na rynku są bezawaryjne. Nie posiadają ruchomych elementów. Są jednak znacznie droższe od klasycznego dysku o tej samej pojemności.

źródło: grabthelap.com – sklep z laptopami