Bezprzewodowy rejestrator temperatury – w jakich branżach będzie niezbędny?

Temperatura jest jednym z najbardziej istotnych elementów, mających wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa produkcyjnego. Jej stały pomiar, utrzymywanie na stałym poziomie oraz regulacja mogą bowiem przyczyniać się do obniżenia kosztów działalności i przeciwdziałać stratom finansowym. Ponadto zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, może negatywnie wpływać na zdrowie, bezpieczeństwo oraz efektywność pracowników. W jakich zatem przypadkach bezprzewodowy rejestrator temperatury może okazać się niezastąpiony?

Bezprzewodowy rejestrator temperatury – specyfikacja

Na rynku dostępnych jest wiele typów urządzeń przeznaczonych do pomiarów temperatury. W zależności od posiadanych funkcji, zakresu pracy i innych cech związanych ze specyfikacją, moduły tego typu mogą być wykorzystywane w różnych branżach. Do pracy w standardowych warunkach polecane są trzy typy rejestratorów: UniBot WS1 WiFi, UniBot WS1 Pro WiFi oraz UniBot GS1 WiFi ETH.

Każdy bezprzewodowy rejestrator temperatury wyposażony jest w specjalne podzespoły, które pozwalają na jego bezpieczną pracę nawet w skrajnych temperaturach. Standardowy moduł może dokonać pomiarów temperatury w zakresie od -20°C do +60°C. Doskonale sprawdzi się zatem w przemyśle chemicznym, gastronomicznym, hutniczym czy metalurgicznym. Warto dodać, że wymienione rejestratory temperatury produkowane są z materiałów o właściwościach ognioodpornych. Natomiast, jeśli chodzi o wagę urządzeń to w zależności od modelu, kształtuje się ona w przedziale od 30 do 150 g, w związku z czym ich montaż nie wymaga specjalistycznych stelaży czy podpór. Urządzenia te dokonują pomiarów temperatury z dokładnością do 97%, co sprawia, że często wykorzystywane są w przemyśle gastronomicznym, w którym temperatura w dużym stopniu warunkuje jakość produktów. Wspomniane urządzenia dzięki funkcji WiFi mogą być sterowane zdalnie. Zarządzanie poszczególnymi procesami produkcyjnymi na odległość nie stanowi więc w tym przypadku żadnego problemu.

Kompletny system do monitorowania temperatury opiera się na sondzie umieszczonej w danym pomieszczeniu oraz odpowiednim module teleinformatycznym, umożliwiającym odczyt wyników. Tak zbudowany system pozwala na przeprowadzanie szczegółowych kontroli temperatury, co może mieć ogromny wpływ na finalną jakość produktów. Warto dodać, że darmowa aplikacja zapewnia całodobowy dostęp do zgromadzonych danych oraz daje możliwość regulacji pracy urządzenia.

W jakich branżach bezprzewodowy rejestrator temperatury będzie niezbędny?

Występowanie rejestratorów temperatury jest konieczne w branży logistycznej (magazyny, w których przechowywane są produkty w określonych warunkach termicznych), w branży medycznej i przemyśle farmaceutycznym (np. apteki, hurtownie farmaceutyczne, przychodnie, szpitale), w przemyśle spożywczym (np. sklepy, hurtownie, restauracje, produkcja żywności, winnice, szklarnie), a także w kulturze i sztuce (np. galerie sztuki, muzea, magazyny muzealne).

Reasumując, funkcjonowanie wielu podmiotów z bardzo zróżnicowanych branż wymaga stałej kontroli temperatury. Jednak, aby proces ten był efektywny, warto sięgać po bezprzewodowe, uniwersalne i trwałe rejestratory temperatury.

źródło: omnic.pl – rejestrator temperatury Warszawa