Jakie rodzaje broni można spotkać na strzelnicy?

Obsługa i strzelanie z broni palnej jest elementem obowiązkowym szkolenia służb mundurowych. Możliwość nauki strzelectwa nie jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla nich. W niemal każdym większym mieście znajdziemy strzelnice, na których pasjonaci mogą szlifować swoje umiejętności. W miejscach takich znajdziemy nie tylko broń krótką jak np. pistolet, ale również karabiny maszynowe, czy strzelby.

Jaka broń dla początkującego?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze strzelectwem, powinny w pierwszej kolejności zapoznać się z działaniem broni. Korzystanie na pierwszych wizytach np. z ciężkiej broni maszynowej nie jest najlepszym pomysłem, jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z takim sprzętem. Najbardziej uniwersalnym rodzajem broni palnej dla początkujących jest pistolet. Jest on stosunkowo lekki, a co za tym idzie, łatwiej jest zachować bezpieczny chwyt podczas strzelania. Jest też łatwy w obsłudze i ma niewielki odrzut. Z tych względów to właśnie pistolet jest polecany dla tych, którzy chcą oswoić się z bronią i w przyszłości kontynuować naukę strzelania z innym rodzajem broni.

Rodzaje broni dostępne na strzelnicy

Niezależnie od tego, czy jest to strzelnica w mniejszym mieście, czy strzelnica w Warszawie, korzystać na niej możemy z wielu rodzajów broni. Znajdziemy tam więc zarówno broń sportową, jak i typowo bojową. Oprócz wymienionego wcześniej pistoletu, na strzelnicach można skorzystać również z bardziej skomplikowanego w użyciu pistoletu maszynowego. To jednak nie wszystko. Osoby zaznajomione z bronią mogą strzelać także z broni typowo myśliwskiej np. strzelby, czy karabinów. Te ostatnie to nie tylko popularne karabiny maszynowe, ale także wymagające ogromnej precyzji karabiny snajperskie. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre strzelnice oferują nie tylko broń palną, ale również łuki czy kusze.

Zasady panujące na strzelnicy

Najważniejszą zasadą, która panuje na strzelnicy, jest bezpieczeństwo przebywających na niej osób. W związku z tym ważne jest zapoznanie się z regulaminem placówki i ścisłe dostosowanie do poleceń instruktora. Broń należy zawsze i bezwzględnie traktować jako gotową do wykonania strzału. Co za tym idzie, zabronione jest kierowanie lufy w kierunku innych przebywających na strzelnicy osób, czy sprawdzanie naładowania poprzez zaglądanie do niej. Lufa powinna być skierowana w bezpieczne miejsce, a strzał wykonany po uprzednim upewnieniu się, że nikogo nie ma na linii strzału. Na strzelnicy konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa również samemu sobie. W związku z tym podczas korzystania z broni palnej użytkownik powinien być wyposażony w ochronne okulary oraz słuchawki.

Jak pokazują przykłady, strzelnice oferują szeroki zakres broni, w tym nie tylko palnej. Ważną kwestią jest dostosowanie swojego wyboru do poziomu umiejętności.