Efektem leczenia ortodontycznego mogą być niekiedy powikłania i choroby. Ich obecność bywa widoczna nie tylko w trakcie leczenia, ale i po jego zakończeniu. Jednak nawet ortodonta nie jest w stanie przewidzieć ewentualnych komplikacji, które mogą pojawić się niezależnie od niego.
Aparat ortodontyczny a choroby jamy ustnej
Noszenie aparatu stałego wymaga od pacjenta, aby regularnie dbał o higienę jamy ustnej. Aparat ortodontyczny nie jest powodem powstawania próchnicy, lecz mogą w nim zalegać resztki pokarmu. Pacjent, który nie czyści aparatu jest narażony nie tylko na próchnicę, ale i na odwapnienie. Druga z wymienionych chorób objawia się w występowaniu białych plam. Pojawiają się między zamkiem ortodontycznym a linią dziąsła. Usunięcie ich bywa bardzo problematyczne. Niekiedy trzeba nawet zdjąć aparat, co jest dodatkowym utrudnieniem.
Kolejną z chorób jamy ustnej występującą w wyniku leczenia ortodontycznego są bóle w stawie skroniowo- żuchwowym. Występują one niekiedy już podczas leczenia i wywoływane są poprzez zbytnie zgrzytanie zębami. Powodem ich powstawania może być również zbytnie zaciskanie zębów. Przez te dolegliwości w jamie ustnej pojawiają się stany zapalne. Ponadto mogą również pojawić się stany pourazowe, których usunięcie bez pomocy ortodonty jest niemal niemożliwe. Wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Osoby noszące aparaty ortodontyczne niekiedy narzekają na uszkodzenia błony śluzowej. Płytka bezpośrednio jej dotyka, co niekiedy prowadzi do urazów. Objawiają się one w postaci nadżerek śluzówki lub niewielkich ran. Rany te są jednak bolesne, a ich występowanie ma miejsce przeważnie na początku leczenia.
Rzadkimi, aczkolwiek również spotykanymi chorobami, są reakcje alergiczne. Aparaty ortodontyczne wykonane są z metalu, którego stopy zawierają pierwiastki, takie jak: kobalt, chrom i nikiel. Są one odpowiedzialne za występowanie alergii kontaktowych. Tu uwagę trzeba zwrócić szczególnie na nikiel. Jest to popularny alergen.
Aparat ortodontyczny a choroby zębów – o czym warto wiedzieć
Zdjęcie aparatu nie jest zakończeniem wszystkich problemów wady zgryzu. Wyniki leczenia muszą zostać utrwalone, a służy do tego okres retencyjny. To wtedy pacjent nosi specjalny aparat, który również zaleca mu ortodonta. Jednak w tym okresie może nastąpić nawrót wady zgryzu.
Podczas leczenia ortodontycznego na uzębienie działają duże siły. Wówczas zęby się przemieszczają, co może szkodzić miazdze, a konkretniej krwi przez nią przepływającej. W efekcie może zmienić się ukrwienie tkanki zęba oraz powstać stan zapalny. W ekstremalnym przypadku dochodzi nawet do tego, ze miazga utraci swoją żywotność.
Jednostką chorobową, która najczęściej dotyka osób leczących się ortodontycznie jest resorpcja korzeni zębów. Co więcej, dotyka ona ponad połowę osób, a sam mechanizm choroby jest wciąż obiektem badań. Podczas leczenia korzenie zębów są skracane. Zmiany te widoczne są na zdjęciach radiologicznych.
Leczenie ortodontyczne – jak zapobiegać powikłaniom
Aby nie doszło do choroby jamy ustnej, w pierwszej kolejności należy właściwie o nią dbać. Jeszcze przed założeniem aparatu trzeba nauczyć się tej czynności. Warto także zainwestować w specjalne urządzenia, które umożliwią właściwą higienę. Są to szczoteczki do aparatów ortodontycznych. Dodatkowo można zaopatrzyć się w płyny do jamy ustnej. Mimo iż aparat służy do leczenia zębów, nie należy rezygnować z wizyt kontrolnych u ortodonty – dzięki nim być może szybciej zostanie zdiagnozowana choroba.
Inspirowane: Stomatologia-dentica.pl – ortodoncja Piaseczno