Jak zadbać o zdrowy i śnieżnobiały uśmiech?

Czerwone dywany, reklamy, zdjęcia to właśnie tu najczęściej spotykamy śnieżnobiałe uśmiechy. Nie ma co ukrywać, ale dla wielu z nas przy pierwszym spotkaniu z drugą osobą dużą rolę odgrywają zęby. Kto z nas więc nie marzy o pięknych, zdrowych i śnieżnobiałych zębach? Od lat wprowadza się różne metody, aby uzyskać zadbany i świetnie się prezentujący uśmiech. W drodze o piękne zęby na początku powinniśmy zadbać o to, aby były one zdrowe. Wizyta u dobrego stomatologa nie tylko upewni nas w przekonaniu, iż stan uzębienia mamy pod kontrolą, ale w razie nieprzewidzianych komplikacji takich jak próchnica czy kamień pozwoli szybko uporać się z problemem. Samo usunięcie osadzonego kamienia poprawi wygląd naszych zębów i przyczyni się do ich wybielenia. Interesując się tą kwestią, musimy także sprawdzić nasze predyspozycje do wybielania. Istnieje wiele odcieni kości i niestety nie wszyscy mogą oczekiwać rewelacyjnych efektów mimo zastosowanych metod wybielania. Uwarunkowane jest to przede wszystkim genetycznie, przez co nie do końca mamy wpływ na kolor zębiny czy grubość i odcień szkliwa.  Na co dzień spotykamy się także z zagrożeniami dla naszych zębów, jakimi są barwniki zawarte w spożywanych posiłkach i napojach, nawyki takie jak palenie papierosów, przyjmowane leki czy nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Producenci oferują wiele rozwiązań dla tego problemu. Na łatwo dostępne i skuteczne środki może pozwolić sobie coraz więcej ludzi, a ci bardziej zamożni mogą się pokusić o profesjonalne zabiegi w gabinetach stomatologicznych. Mówi się, że wybielić zęby może praktycznie każdy, nawet w warunkach domowych, no dobrze, ale jak się do tego zabrać i co wybrać?

Najpopularniejsze metody wybielania zębów

Najważniejszym działaniem powinno być usunięcie zalegającego na zębach kamienia oraz jeżeli to konieczne wymienić stare plomby przyczyniające się do odbarwiania zębów.  Kamień może zostać usunięty m.in. mechanicznie, ultradźwiękowo lub poprzez zabieg piaskowania. Koszt takiego zabiegu w gabinecie stomatologicznym waha się między 100 a 150 zł.

Innym sposobem, chyba najbardziej popularnym jest stosowanie wybielających past do zębów. W każdej drogerii spokojnie możemy wybrać pastę, która upora się z rozjaśnieniem koloru naszych zębów. To najprostszy sposób, który może dać efekt wybielenia nawet, do 2 tonów.

Znanymi sposobami, które możemy zastosować w warunkach domowych, są różnego rodzaju paski, żele czy lakiery wybielające. Na rynku, podobnie jak w przypadku past wybielających, znaleźć może wiele rodzajów tych produktów, na praktycznie każdą kieszeń. Nie można jednak mieć zbyt dużych oczekiwań w relacji cena-działanie. Na pierwsze efekty działania przytoczonych specyfików należy czekać najczęściej od 2 do 3 tygodni. Za najbardziej popularne wśród osób wybielających zęby tymi sposobami uchodzą elastyczne paski nasączane żelem wybielającym oraz nakładki wybielające.

Ciekawą opcją jest użycie nakładek zamówionych profesjonalisty. Zabieg ten polega na idealnym dopasowaniu nakładek poprzez odcisku całego uzębienia. Do dobrze dobranych nakładek wybielających w gabinecie protetycznym lekarz dobiera żel o odpowiednim stężeniu dostosowany do stanu naszych zębów, przeciwwskazań i co ważne do naszych oczekiwań. Ważne jest to, że cały proces wybielania możemy wykonać już w domu.