Aranżacja okna – na co się zdecydować?

Aranżacja okna w postaci firan, zasłon czy rolet rzymskich stanowi nie tylko uatrakcyjnienie wyglądu wnęki okiennej. Pełni również rolę ochrony przed promieniowaniem słonecznym czy spojrzeniami ciekawskich osób. Montaż zasłon i firanek wymaga zastosowania jednego z dwóch rozwiązań – karniszy lub szyn sufitowych, które same w sobie także mogą pełnić rolę dekoracyjną.

Tradycyjne karnisze – element praktyczny i dekoracyjny

Karnisze drewniane lub metalowe stanowią niezwykle popularną formę prezentowania zasłon i firanek. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość na obciążenia, co stawia je w roli faworyta w przypadku planowania stosowania ciężkich materiałów zasłonowych lub rolet rzymskich zaciemniających. Dzięki różnym formom i średnicom karniszy, można na nich zawiesić praktycznie każdy rodzaj materiałów przesłonowych, niezależnie od sposobu ich montażu. Do karniszy przymocować można tak dekoracje na żabki, jak i agrafki, firanki i zasłony posiadające wszyte przelotki, traczki lub tunele.

Karnisze – czy wpasują się w każde wnętrze?

Aranżacja wnęki okiennej z użyciem karniszy polecana jest w szczególności przy wysokich, eleganckich wnętrzach. Do wyglądającego estetycznie i funkcjonalnego montażu karnisza niezbędna jest bowiem odpowiednia ilość miejsca pomiędzy oknem a sufitem – karnisz montowany jest do ściany, zazwyczaj posiada dodatkowe elementy dekoracyjne, które również powinny być wyeksponowane. Mogą stanowić idealne dopełnienie misternie ułożonych zasłon we wnętrzach w stylu glamour. W nowoczesnych, modernistycznych i industrialnych wnętrzach z kolei sprawdzą się karnisze o przekroju prostokątnym oraz karnisze apartamentowe. Drewniane karnisze idealnie dopełnią aranżacje naturalne, tradycyjne i w stylu boho.

Szyny sufitowe – nowoczesna prostota i elastyczność

Szyny sufitowe, zazwyczaj wykonane z PCV, to mocowane w stropie prowadnice, w których umieszczone są klamerki, żabki lub agrafki – mocowania zasłon lub firan. Są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, dostępne bowiem szyny w kształcie łuków umożliwiają łączenie prostych odcinków w kątach pomieszczeń, dzięki czemu możliwe jest estetyczne wykończenie nietypowe wykończenie powierzchni przeszklonych – w tym okien narożnych, które coraz częściej spotykane są już nie tylko w budownictwie usługowym, ale również w domach jednorodzinnych. System szyn sufitowych występuje w wielu wersjach, również trzyszynowych, co daje możliwość zastosowania nawet trzech materiałów jednocześnie (firan, zasłon i lambrekinów), zwiększając możliwości aranżacyjne wnęk okiennych.

Czy szyny sufitowe są dla każdego?

Szyny sufitowe są świetnym rozwiązaniem do niskich wnętrz oraz do pomieszczeń, w których wnęka okienna znajduje się blisko stropu. Są dyskretne, dzięki możliwości zastosowania osłony – niewidoczne stają się żabki czy agrafki podtrzymujące firanki i zasłony. Ich minimalizm idealnie komponuje się z wnętrzami w stylu minimalistycznym, prostymi, gładkimi przesłonami okiennymi. Dekorując okna przy użyciu szyn sufitowych należy zwracać uwagę na stosowane do aranżacji materiały – powinny być one stosunkowo lekkie z uwagi na mniejszą niż w przypadku karniszy wytrzymałość szyn.

Dobierając rozwiązanie dekoracyjne okna w postaci karniszy lub szyn, należy przyrównać ich funkcjonalności do konkretnego wnętrza, w jakim stanowić mają ozdobę. Odpowiednio dobrane karnisze lub systemy szyn sufitowych skomponowane z przesłonami okiennymi mogą odmienić wygląd pomieszczeń, stanowiąc dekoracyjne uzupełnienie aranżacji.