Rozstanie z partnerem bądź partnerką to często bolesny okres w życiu wielu osób. Są również takie sytuacje, kiedy rozstanie się z długoletnim partnerem może być związane z ulgą i szczęściem. Mowa tutaj szczególnie o parach, u których zaobserwowano różnego rodzaju formy przemocy – fizycznej, psychicznej lub też ekonomicznej.
Jak przeżyć bolesne rozstanie?
Rozstanie się z ukochaną osobą jest bardzo często trudne do zaakceptowania. Wiele osób nie może pogodzić się ze stratą i tkwi w błędnym kole smutku i rozpaczy przez wiele miesięcy. Niestety, ale wśród wielu osób panuje tendencja do radzenia sobie z problemami (w tym z rozstaniem) poprzez zażywanie substancji psychoaktywnych, imprezowy trybie życia lub ryzykowny i przypadkowy seks. Są to oczywiście tylko niektóre przykłady zachowań negatywnie wpływających na ludzką psychikę oraz zdrowie fizyczne, które pozornie mogą dawać poczucie ulgi oraz szczęścia, ale na dłuższą metę są źródłem kolejnych problemów.
W rzeczywistości osoby, które nie dają sobie rady z problemami i przeciwnościami losu podejmują naprawdę wiele zachowań destrukcyjnych. Kluczowym aspektem, aby pozytywnie przejść przez okres po rozstaniu, jest przepracowanie sytuacji i odpowiednie reagowanie. Mowa tutaj głównie o emocjach – nie można ich tłumić. Jeżeli ktoś ma ochotę krzyczeć, płakać, odreagować w sporcie, to trzeba to robić. Hamowanie swoich potrzeb może mieć negatywne skutki w przyszłości i blokuje to przepracowanie problemu.
Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie używek i innych negatywnych zachowań, które tylko pozornie dają nam ulgę. Jeżeli za każdym razem, gdy ktoś źle się czuje ze względu na brak byłego partnera lub partnerki i wtedy sięga po alkohol, narkotyki lub spotyka się z kimś na przygodny seks to w rzeczywistości ten ktoś nie przeżywa i nie próbuje zrozumieć rozstania tylko ten etap blokuje. Prowadzi to do braku możliwości całkowitego pogodzenia się ze stratą, co skutkuje ciągłym przeżywaniem rozstania.
Czy warto skorzystać z pomocy psychologa po rozstaniu?
Konsultacje z psychologiem są bardzo dobrym pomysłem w sytuacji, gdy rozstanie z partnerem bądź partnerką sprawia wiele smutku i przykrości przez dłuższy czas. Rozmowa ze specjalistą z pewnością umożliwi przepracowanie traumy i smutku związanego z rozstaniem. Jeżeli ktoś nie radzi sobie sam i nie potrafi opisać tego co czuje, nie umie ruszyć do przodu to wizyta u psychologa może okazać się świetnym rozwiązaniem. Po pierwszej wizycie psycholog najczęściej jest w stanie określić ile spotkań będzie potrzebnych do wspólnego przepracowania problemu.
Podsumowanie
Każdy człowiek inaczej przeżywa rozstanie z partnerem bądź partnerką. Jednak należy pamiętać, że rozwiązywanie problemów za pomocą używek, przygodnego seksu, hulaszczego trybu życia lub innych zachowań destrukcyjnych nie jest dobrym pomysłem. Warto skorzystać ze wsparcia innych osób, psychologów lub osób doświadczonych, którzy będą umieli podpowiedzieć, jak poradzić sobie z pustką po rozstaniu.