Jak wybierać kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe zaliczają się do tych, na które decyduje się największa część klientów. Są one inaczej zwane kredytami na dowolny cel, bowiem banki nie pytają, na co zostaną przeznaczone pieniądze. W wielu bankach stanowią także najszerszą ofertę produktów, gdyż cieszą się największym zainteresowaniem.

Kwota i czas spłaty

Wiele osób sprawdza w pierwszej kolejności to, czy bank udzieli im kredytu w interesującej ich wysokości.  Od tego, w jakiej sumie ma być przyznany kredyt, zależy także to, jakich dokumentów bank żąda od kredytobiorcy. Obecnie w przypadku kredytów o wysokości do kilkunastu tysięcy większość banków przyjmuje jedynie oświadczenie o dochodach, a jeżeli klient posiada w banku konto, często rezygnują także z tego dokumentu. Czas spłaty kredytu często jest określany przez klienta, zazwyczaj zainteresowani kredytem sprawdzają, ile wyniesie rata miesięczna przy rozkładaniu płatności na różne okresy czasu. Najczęściej w przypadku kredytów z okresami spłaty dłuższymi niż 18 miesięcy banki nieco podwyższają ich oprocentowanie, co związane jest ze znacznie większym ryzykiem kredytowym. Wśród wielu ofert banków często można znaleźć kredyty nazywane preferencyjnymi lub promocyjnymi. Banki oferują najczęściej znacznie niższe ich oprocentowanie, jednak klienci muszą się liczyć z wyższymi ratami, gdy czas spłaty zobowiązania jest krótszy, najczęściej jest to 12 miesięcy.

Do którego banku po kredyt?

Pierwszym pytaniem, jakie zadaje sobie większość osób poszukujących kredytu jest to, do którego banku się udać. Na pewno najlepiej sprawdzić w pierwszej kolejności propozycję tego, w którym dana osoba posiada rachunek bieżący. Użytkownicy bankowości elektronicznej powinni sprawdzić przygotowane dla nich oferty online, te bowiem bardzo często są znacznie ciekawsze niż propozycje innych banków. Oczywiście jeżeli oferty kredytowe jednego banku nie spełnią oczekiwań, warto sprawdzić propozycje innych i porównać je ze sobą. Takie porównanie bez problemu można dzisiaj zrobić na przykład w Internecie.