Jak zabezpieczyć swoją posesję na zimę? – poradnik

Zima to okres, w którym często dochodzi do sytuacji, zagrażających estetycznemu wyglądowi i bezpieczeństwu obiektów, zlokalizowanych na naszej posesji. Zanim nadejdą mrozy, warto m.in. skontrolować stan rynien i studzienek kanalizacyjnych, opróżnić nieużywane w okresie zimowym ujęcia wody, uszczelnić okna i kominy oraz zamocować kolce przeciw ptakom, które skutecznie zapobiegną zabrudzeniu dachu i elewacji domu.

Skontroluj stan rynien i studzienek kanalizacyjnych oraz instalacji wodnej w nieogrzewanych miejscach

Gdy z drzew opadają liście, należy skontrolować stan rynien, wybierając z nich wszelkie nieczystości. Zalegające listowie, mech czy gałęzie mogą bowiem doprowadzić do zatkania rynien, które w czasie obfitych opadów deszczu lub roztopów nie będą skutecznie odprowadzać wody, w konsekwencji powodując zalewanie elewacji. Jesienią warto także sprawdzić drożność studzienek kanalizacyjnych. Zapchane odpływy niestety nie przyjmują wody opadowej czy tej powstałej z topniejącego śniegu. Może to powodować cofanie się cieczy w stronę budynku, grożąc zawilgoceniem fundamentów i piwnic, a przy ujemnej temperaturze skutkując powstaniem niebezpiecznego oblodzenia na przydomowych chodnikach. Ważną czynnością przed nadejściem zimy jest w tym przypadku także odcięcie dopływu wody oraz opróżnienie płytko umiejscowionych rur, prowadzących do nieogrzewanego garażu czy innego ujęcia wody. Zaniedbanie tej procedury (w wypadku ujemnych temperatur) może doprowadzić do rozsadzenia rur przez zamarzającą wodę, a w konsekwencji do konieczności przeprowadzenia ich kosztownego remontu.

Zamontuj kolce przeciw ptakom

Zimą większość ptaków poszukuje ciepłego i zacisznego schronienia. W tym celu często wybierają ustronne miejsca, zlokalizowane w pobliżu naszych domów – na parapetach, balkonach bądź w zakamarkach dachu czy podbitki. Nie zawsze są to jednak mile widziani lokatorzy. Jeżeli chcemy w skuteczny i bezpieczny sposób zniechęcić ich od zasiedlania naszych domów, warto sięgnąć po kolce przeciw ptakom. Są one wykonane z trwałych, niewrażliwych na warunki atmosferyczne materiałów, zachowujących swoje właściwości i wygląd przez lata. Z powodzeniem można zamocować je na dachach, parapetach i we wnękach elewacji za pomocą dopasowanych łączników i silikonu. Warto dodać, że kolce mają tępe zakończenia, więc nie ranią ptaków, ale skutecznie zniechęcają je od przesiadywania na budynku, zakładania gniazd czy zanieczyszczania elewacji odchodami.

Uszczelnij okna i wyłazy dachowe oraz okucia kominowe

Śnieg zalegający na dachu budynku może poczynić poważne szkody również w jego konstrukcji. Nieszczelne kołnierze wokół okien i wyłazów dachowych oraz przeciekające okucia dookoła komina grożą bowiem przedostawaniem się topniejącego śniegu do głębszych warstw budynku. Mogą zatem przyczynić się do zawilgocenia więźby, ocieplenia dachu, tynków czy regipsów, powodując brzydkie plamy i ryzyko rozwoju pleśni. Ważne jest też ocieplenie otworów drzwiowych i okiennych na elewacji budynku, które pozwala zniwelować problem ucieczki ciepła i zbyt niskiej temperatury w mieszkaniu. Skrupulatne uszczelnienie newralgicznych miejsc za pomocą wielosezonowego silikonu lub piany montażowej skutecznie zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci i wychładzaniu wnętrza budynku.

Zima to prawdziwy test dla naszego domu oraz otaczającej go posesji. Jeśli zadbamy o uszczelnienie wszelkich pęknięć i dziur, sprawdzimy drożność rynien i studzienek, zakręcimy wodę w nieogrzewanych obiektach oraz zadbamy o odstraszenie niemile widzianego ptactwa, nasz budynek i podwórko doczeka wiosny w niezmienionym stanie, nie narażając nas na straty finansowe związane z konieczność wykonania remontów czy renowacji.