Mikrodermabrazja – poznajemy fakty i rozwiewamy mity!

Chyba każda kobieta ma podstawowe informacje na temat tego, czym jest mikrodermabrazja. Wiele z nas, znając ogólne znaczenie tego słowa, nie pogłębia już wiedzy na temat tego zabiegu, przez co łatwo wierzy w mity i powiela je. Dlatego też błędne informacje dotyczące peelingu mechanicznego wciąż się mnożą i sprawiają, że wiele pacjentów nie decyduje się na tego rodzaju zabieg lub też oczekuje od niego efektów niemożliwych do osiągnięcia. Poniżej więc zebraliśmy najważniejsze fakty i mity dotyczące mikrodermabrazji, które pozwolą rozwiać wiele wątpliwości pojawiających się przed wizytą u kosmetologa.

Fakty dotyczące mikrodermabrazji

  1. Mikrodermabrazja sprawia, że zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny , a tym samym skóra staje się bardziej jędrna i napięta.
  2. Zabieg skierowany jest na potrzeby bardzo suchej i szorstkiej skóry – likwiduje zrogowaciała warstwę naskórka.
  3. Peeling mechaniczny jest praktycznie bezbolesny. Ścieranie naskórka nie powoduje dolegliwości i dyskomfortu, a zabieg może być jedynie bardziej odczuwalny (mrowienie, drapanie) dla osób wrażliwych na ból lub też w newralgicznych miejscach.
  4. Mikrodermabrazja przyczynia się do usuwania przebarwień. Poprzez silne złuszczanie rozbijane są skupiska melaniny powodujące zmiany barwnikowe.
  5. Zabieg jest nieinwazyjny i nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Po mikrodermabrazji skóra bardzo szybko się regeneruje – niekiedy tuż po zabiegu jest zaczerwieniona przez kilka godzin.
  6. Można wykonywać go w trakcie przygotowań do zabiegów dermatologii estetycznej.
  7. Bardzo często po tym zabiegu skóra jest nieco podrażniona i sucha, toteż warto zastosować naturalny krem nawilżający.

Mity

  1. Mikrodermabrazja przeznaczona jest dla każdego typu cery – niestety nie każdemu peeling mechaniczny będzie służył. Zrezygnować muszą z niego właścicielki cery wrażliwej i naczynkowej, ponieważ w ich przypadku może dojść do podrażnień i zaczerwienień. Nie mogą wykonywać go również kobiety w ciąży, ponieważ są narażone na powstanie przebarwień.
  2. Wygładzenie zmarszczek – wiele osób błędnie postrzega mikrodermabrazję jako zabieg odmładzający, tymczasem jest to zabieg złuszczający, który może jedynie przyczynić się do spłycenia drobnych zmarszczek.
  3. Likwidacja rozstępów – z uciążliwymi białymi zmianami w strukturze skóry nie poradzi sobie zabieg złuszczający, w tym wypadku powinno się udać na zbieg laserowy. Niekiedy jednak mikrodermabrazja może złagodzić rozstępy w początkowej fazie o kolorze czerwonym.
  4. Jest to zabieg, który sprawdzi się o każdej porze roku – niestety mikrodermabrazji nie należy wykonywać latem, ponieważ w wyniku kontaktu ze słońcem mogą powstać przebarwienia.
  5. Sprawdzi się jako zabieg przygotowujący cerę na ważne wyjście – w żadnym wypadku nie traktujemy mikrodermabrazji jako zabiegu bankietowego, ponieważ w niektórych wypadkach czas regeneracji po złuszczaniu mechanicznym wynosi nawet 2 dni. Jeśli więc planujemy uroczystość czy imprezę, wykonajmy mikrodermabrazję na 7 dni przed nią.