Prawie 90% współczesnych kobiet boryka się z problemem tak zwanej „pomarańczowej skórki”. To nie tylko problem natury estetycznej, ale również zaburzenie wynikające z nieprawidłowego rozkładania się tkanki tłuszczowej. Cellulit jest szczególnie widoczny w przypadku zwiększenia się masy ciała, będącego efektem jo-jo, przebytej ciąży czy zaburzeń hormonalnych. Pomocnym zabiegiem może okazać się wykonywany regularnie masaż limfatyczny. Może on ułatwić pozbycie się zastoju limfy w ciele.
Masaż tajski – limfatyczny manualny i wykonywany przy pomocy „nogawek”
Masaż limfatyczny, zwany inaczej drenażem limfatycznym, jest często stosowany w walce z cellulitem. To technika masażu, która polega na rozmasowywaniu zastoju limfy w ciele. Masaż limfatyczny występuje w dwóch postaciach. Pierwszą z nich jest masaż manualny, drugą – mechaniczny.
Masaż limfatyczny najczęściej wykonuje się w okolicach nóg oraz rąk. Manualny masaż limfatyczny polega na rozmasowywaniu tych partii ciała, które są narażone na zastój limfy. Masażysta stosuje okrężne ruchy w kierunku, w którym limfa powinna płynąć. Użycie różnych technik nacisku mających na celu przepchnięcie limfy i krwi w odpowiednim kierunku pozwala na jej uwolnienie, co jest odczuwalne przez pacjenta już po kilku zabiegach.
Drenaż limfatyczny może także odbywać się przy pomocy specjalistycznego sprzętu, tak zwanych nogawek, które swoim mechanizmem działania przypominają popularnie stosowane opaski do mierzenia ciśnienia. Nogawki te na zmianę wypełniają się powietrzem i rozprężają, wykonując odpowiedni masaż limfatyczny.
Masaż Warszawa – zdecyduj się na poprawę kondycji organizmu poddając się drenażowi limfatycznemu
Przed poddaniem się zabiegowi drenażu limfatycznego należy zasięgnąć opinii specjalisty. Głównym przeciwwskazaniem do jego wykonania są przewlekłe choroby, między innymi nowotwory. Jeśli lekarz specjalista bądź fizjoterapeuta nie dostrzeże żadnych przeciwwskazań względem wykonania tego zabiegu, można się mu poddać, szczególnie że zastoje limfy, czyli chłonki, nie są obojętne dla organizmu (mogą one mieć charakter pierwotny lub wtórny).
Zastoje limfatyczne często dają o sobie znać opuchlizną w danym miejscu czy uczuciem ciężkości rąk lub nóg. Nie od dziś wiadomo, że nieprawidłowo płynąca chłonka ma duże znaczenie w przypadku gromadzenia się cellulitu. Bywa, że zastoje limfatyczne są jedną z przyczyn zaawansowanego stadium pomarańczowej skórki. Regularnie wykonywany drenaż limfatyczny na nogach, głównie na łydkach, a także na brzuchu, jest polecany do walki z cellulitem. Zabieg ten przynosi widoczne rezultaty u osób z bardzo wysokim BMI oraz zaliczanych do kategorii ludzi otyłych.
Jakie efekty daje masaż limfatyczny?
Masaż limfatyczny rozbija zastoje chłonki, a po zabiegu skóra jest gładka, lepiej ukrwiona i odżywiona. Po wykonaniu masażu przestaje się odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z bólem, ociężałymi nogami czy rękami.
Drenaż limfatyczny pozwala także usunąć oznaki zmęczenia czy obrzęki. Wykonany na brzuchu i udach wpływa na poprawę kondycji skóry i może być pomocny w walce z cellulitem. Usprawnienie przepływu limfy pozwala pozbyć się nadmiernego obrzęku w okolicach ud, jak również nagromadzenia w tym miejscu chłonki. Warto pamiętać, że drenaż limfatyczny to zabieg wspomagający walkę z cellulitem. Do jego przeprowadzenia, szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z masażem limfatycznym manualnym, należy zastosować odpowiedniej jakości preparaty kosmetyczne. Zaliczają się do nich środki polecane do walki z pomarańczową skórką. Na rynku pojawiły się specjalistyczne oliwki do masażu antycellulitowego, które można wykorzystać również do manualnego masażu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny może wspomagać walkę z cellulitem. Leczenie zastojów limfatycznych i usprawnienie przepływu limfy może mieć pozytywny wpływ na walkę z cellulitem, co w przypadku kobiet walczących z pomarańczową skórką wydaje się zbawienne. To technika masażu, która jest polecana także osobom cierpiącym na dużą i bardzo dużą nadwagę, odczuwającym obrzęki w okolicach rąk i łydek.