Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć przed jej ułożeniem
Każdy, kto zastanawia się nad zamontowaniem w swoim domu ogrzewania podłogowego, choć raz zadał sobie pytanie jak układać panele podłogowe na ogrzewanej podłodze? Jakie wybrać materiały? Jakie panele do ogrzewania podłogowego będą najlepsze?
Podłoga drewniana to niewątpliwie piękny i ponadczasowy akcent każdego domu i mieszkania. Nie kurzy się, jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym niezwykle łatwa w utrzymaniu jej w idealnym stanie. Niezależnie w jakim stylu urządzone jest wnętrze, dobór odpowiedniej podłogi doda pomieszczeniu ciepła i przytulnego wyglądu.
Dla każdej osoby, dla której wygoda i estetyka gra dużą rolę podczas aranżacji mieszkania, ogrzewanie podłogowe będzie idealnym rozwiązaniem. Po pierwsze dlatego, że dzięki temu systemowi grzewczemu nie musimy montować kaloryferów i grzejników przez co pomieszczenia są bardziej ustawne. Po drugie każdy, kto posiada ogrzewanie podłogowe wie, że daje ono zupełnie inny komfort i odczucie ciepła.
Jaki wybrać materiał
Jakie więc wybrać deski i panele do ogrzewania podłogowego, aby cieszyć się długo piękną i ciepłą drewnianą podłogą?
W tej roli najlepiej sprawdzi się:
- Drewniane panele z drewna egzotycznego takiego jak jatoba, iroko, merbau, doussie.
- Dębowe panele podłogowe, jak również jesionowe sprawdzą się idealnie.
- Panele laminowane, również nadają się do położenia na ogrzewanie podłogowe, ale pod warunkiem, że są do tego celu dedykowane przez producenta.
- Deska trójwarstwowa – stworzona za jej pomocą podłoga będzie doskonale spełniała swoje funkcje.
- Drewno lite jest niewskazane ze względu na dużą oporność cieplną. Deski podłogowe z takiego materiału są problematyczne, ponieważ powstają w nich szczeliny.
Im drewno z którego wykonane są deski podłogowe jest twardsze, tym lepiej sprawuje się jako panele na ogrzewanie podłogowe. Warto również wiedzieć, że im panele podłogowe ciemniejsze, tym lepiej ponieważ, w razie powstawania szczelin, nie będą one tak widoczne jak przy wyborze jasnej deski podłogowej. Panele wykonane z produktów drewnopochodnych mają dobrą przenikalność cieplną ze względu na dużą gęstość materiału i niewielką grubość, jednak najczęściej układa się je jako podłogę pływającą, a wówczas warstwa powietrza pod nimi działa jak dodatkowy izolator.
Grubość podłogi:
Podłogi zazwyczaj robione są do grubości 22 mm. Jednak warto pamiętać, że przy tak grubej podłodze temperatura grzania musi podwyższona o około 10 stopni, a nadwyżka cieplna zostanie wchłonięta przez drewno. Najbardziej ekonomicznym z tego punktu widzenia jest podłoga o grubości od 10 do 15 milimetrów, ze względu na łatwość ogrzania jej i emisję ciepła do pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem do ułożenia drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym jest deska barlinecka.
Kleje, podkłady i lakiery
Równie ważne jak odpowiednie panele na ogrzewanie podłogowe jest dobór odpowiedniego kleju. Kleje używane do tego celu powinny być dedykowane przez producentów. Najczęściej używa się klejów dwuskładnikowych, ewentualnie preferowane są jednoskładnikowe kleje polimerowe. Należy pamiętać, że na klej nakładamy tylko deski drewniane i drewniane parkiety. Panele drewniane należy rozłożyć na podłogę całą powierzchnią na specjalnym podkładzie, przenoszącym ciepło.Równomiernie ułożona podłoga nie będzie się odkształcać.
Można też zdecydować się na panele zatrzaskowe, których krawędzi nie trzeba sklejać.
Panele podłogowe lakierowane powinny być powleczone dwuskładnikowym i elastycznym preparatem na bazie wody lub droższym lakierem na bazie rozpuszczalników.
Pod panele dedykowane na ogrzewanie podłogowe należy wylać warstwę jastrychu najlepiej sprawdzi się jednak wylewka anhydrytowa, która lepiej przewodzi ciepło.
Jak długo trzeba czekać na wyschnięcie jastrychu żeby móc przystąpić do układania drewna? Przyjmuje się, że centymetr jastrychu schnie tydzień, więc przy sześcio centymetrowej wylewce, czas oczekiwania to sześć tygodni.
Warto pamiętać również, że:
- Podłoga powinna w całości leżeć na ogrzewaniu, żeby drewno pracowało równomiernie
- Gdy masz pod stopami drewniane panele, temperaturę podłogi możesz podnieść tylko do około 27oC. Inaczej poczujesz dyskomfort. Dobrze zaprojektowana podłoga nie powinna się rozgrzewać bardziej niż do 22-25oC.