Schody spiralne – kiedy będą dobrym rozwiązaniem?

Nie można zaprzeczyć, że poza gustownym wyglądem, który dodatkowo wzbogacić mogą specjalnie wyprofilowane balustrady czy nawet słup podporowy, schody spiralne mają kilka praktycznych zastosowań. Kiedy mogą być dobrym rozwiązaniem?

Zalety schodów krętych

Już na początku warto wskazać właśnie gustowny wygląd, jaki nadają pomieszczeniu. Od razu wydaje się one przestronniejsze oraz bardziej dynamiczna. Znika efekt zagraconego pokoju, w którym wszystko wydaje się poupychane, a samego miejsca do życia finalnie zostaje niewiele. Decydując się na okrągłe schody, możecie zaimponować znajomym innowacyjnym rozwiązaniem i wystrojem wnętrza.

Ponadto sam wybór drewnianych schodów, w przypadku niektórych pomieszczeń, może się okazać strzałem w dziesiątkę. Świetnie sprawdzą się one zarówno w przypadku mieszkań w starodawnym stylu, jak i tych nowocześniejszych.

Podsumowując, jeśli zależy nam na minimalistycznym wystroju, czy wyrafinowanym ozdobieniu wnętrza domu, jest to dobre rozwiązanie. Sprawdzi się także nieźle w przypadku osób młodszych, należących do tzw. młodego pokolenia.

Gdzie mogą okazać się one praktyczne?

Schody spiralne mogą się okazać nieocenionym luksusem w przypadku miejsc, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Spytacie może jednak o praktyczne przykłady miejsc, gdzie taka konstrukcja może w pełni wykorzystać swój potencjał. Oto lista paru z nich:

  • piwnice,
  • strychy,
  • wyższe poziomy magazynów,
  • niewielkie biura,

Czasami, choć już zdecydowanie coraz rzadziej, zetknąć się można z typami wąskich budynków na kształt wieżyczek lub umiejscowionych na platformie. W takich przypadkach schody spiralne również się sprawdzą. Jednak nie ma się co oszukiwać. Takie konstrukcje stanowią obecnie wyjątki.

Dla kogo nie są przeznaczone schody spiralne?

Warto w tym wszystkim zachować jednak pewien umiar i mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Jeżeli oczekujesz wygody i stabilności, to powinieneś dwa razy przemyśleć taki zakup, gdyż akurat tych dwóch cech nie może on zagwarantować w każdym wypadku.

Po drugie są grupy osób, które również nie koniecznie odniosą korzyść z zamontowania w pomieszczeniu takiej konstrukcji. Mowa tu zwłaszcza o osobach starszych czy małych dzieciach, u których zachowanie równowagi podczas przemieszczania się, może być momentami utrudnione. Lepiej, aby nie spotkało ich o na schodach, gdyż mogłoby to doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku.

Innymi grupami docelowymi, dla których schody spiralne są najczęściej odradzane, są kobiety chodzące na przykład po biurze w butach na obcasie. Wystarczy małe omsknięcie się stopy i nietrudno o upadek.

Jeszcze innym przeciwskazaniem do montażu takich schodów są zdarzające się u niektórych osób ataki epilepsji lub zwyczajny lęk wysokości.

Podsumowując, trudno powiedzieć, aby schody spiralne były rozwiązaniem doskonałym zawsze i wszędzie. Mają swoje wady i należy wziąć je pod uwagę jeszcze przed ich montażem. Dobrze byłoby na przykład skontaktować się z doświadczonym i godnym zaufania architektem bądź stolarzem, którzy doradziliby w wyborze i podzielili się z właścicielami swoją fachową wiedzą.