Jak wybrać bramę wjazdową?

Każdy właściciel domu marzy o estetycznej i funkcjonalnej bramie wjazdowej. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od osobistych preferencji oraz czynników związanych z samą działką, takich jak jej kształt i długość podjazdu. W niniejszym poradniku znajdują się najważniejsze informacje na temat popularnych bram wjazdowych. Dzięki nim będzie Ci łatwiej dokonać ostatecznego wyboru.

Dlaczego warto mieć bramę wjazdową?

Obok ogrodzenia brama wjazdowa stanowi istotny element odgradzający dom od innych nieruchomości i elementów otoczenia. Brama zabezpiecza też właścicieli posesji przed ingerencją osób trzecich, a także wścibskim wzrokiem sąsiada. Oprócz tego, brama wjazdowa często nadaje przestrzeni dodatkowych walorów estetycznych. Chcąc zainwestować w odpowiednio dobraną bramę do domu należy przemyśleć wariant, który najlepiej sprawdzi się na posesji konkretnego rodzaju.

Brama skrzydłowa – po czym ją rozpoznać?

Brama skrzydłowa to bardzo często spotykany model. Tego typu produkty są zwykle tańsze, jeśli wybiera się wariant obsługi manualnej. Brama skrzydłowa posiada jedno otwierane skrzydło, blokowane najczęściej na zasuwę. W wariancie elektronicznym tego typu brama może być otwierana i zamykana przy pomocy specjalnego pilota.

Na rynku można spotkać się z bramą posiadającą jedno skrzydło lub dwa skrzydła. To drugie rozwiązanie jest w szczególności polecane właścicielom mniejszych posesji z krótkim  podjazdem do garażu. Takie bramy nie wymagają dodatkowych czynności pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać, że posiadając bramę skrzydłową należy regularnie dbać o odświeżanie podjazdu w okresie zimowym.

Brama przesuwna – czym się wyróżnia?

Brama przesuwna stanowi bardzo popularny wariant na posesjach o większej powierzchni. Przesuwne skrzydło zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a porusza się równolegle po wewnętrznej stronie płotu. Specyficzny rodzaj otwierania się bramy wymaga w tym przypadku posiadania dłuższego ogrodzenia wynoszącej dwukrotność długości skrzydła. to właśnie z tego powodu ten wariant jest wybierany częściej przez właścicieli działek o większej powierzchni.

Atutem bram przesuwnych jest to, że zajmuje ona mniej miejsca na działce. Co więcej, w przypadku silnego wiatru nie ma ryzyka nieumyślnego zamknięcia skrzydła. Posiadając wariant elektryczny można dodatkowo liczyć na komfort w postaci obsługi bramy wjazdowej z pozycji pilota. Należy jednocześnie wspomnieć, że bramy przesuwne wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji.

Brama skrzydłowa czy przesuwna – która będzie lepsza?

Ostateczny wybór danego wariantu zależy od indywidualnych potrzeb oraz wielkości posiadanej działki. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu na wybór tego elementu. Brama wjazdowa stanowi niejako wizytówkę danego domu. Odpowiednio dobrana będzie dobrze zabezpieczać dom, a jednocześnie nawiązywać do jego estetyki. Należy też wspomnieć, że wybór bramy nie powinien być uwarunkowany aktualnie panującą modą, a możliwościami, które oferuje konkretna posesja.