Czyszczenie replik ASG – jakie produkty wybrać?

Zapewne znasz to miłe uczucie zmęczenia, kiedy wracasz ze swojej kolejnej przygody z bronią ASG. Strzelanie w polowych warunkach naraża jednak twój sprzęt na wiele niebezpieczeństw. Zanieczyszczenia, które dostają się do wewnątrz, mogą nie tylko osłabić nośność broni, ale skrócić znacząco jej żywotność, a nawet doprowadzić do jej nieodwracalnego zniszczenia. Po każdym wypadzie z bronią w teren powinniśmy doprowadzić ją do pełnej czystości i zakonserwować. Tylko tak utrzymywana replika będzie nam służyć długo i cieszyć swoją funkcjonalnością.

Dzisiejsze repliki to najczęściej bardzo precyzyjne mechanizmy, dobrze utrzymane zapewnią nam wiele godzin dobrej zabawy, a zaniedbane zawiodą w najgorszym z możliwych momentów – o czym warto wiedzieć, przygotowując się do konserwacji broni? Z całą pewnością należy przede wszystkim pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Pomimo tego, że to wyłącznie replika prawdziwej ostrej broni, postrzał z bliskiej odległości może zranić lub być bardzo bolesny – warto więc zadbać o upewnienie się, czy broń jest rozładowana.

Jak konserwować broń ASG?

Sposób konserwacji zależy od rodzaju posiadanej repliki. Poprawna jej konserwacja wymaga umiejętności rozłożenia i późniejszego ponownego montażu. Jeśli masz w tym małe doświadczenie postaraj się na początek skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego. Uszkodzenie precyzyjnych mechanizmów broni, ich niewłaściwa konserwacja może doprowadzić  do zniszczenia repliki.

  1. Repliki z napędem sprężynowym. Poza zwykłymi czynnościami higienicznymi polegającymi na oczyszczeniu broni i jej mechanizmów z zanieczyszczeń, należy również za każdym razem po skończonej zabawie, używając olejku silikonowego, naoliwić mechanizm spustowy i mechanizm zamka. Warto również zadbać o naoliwienie sprężyny. Standardowo należy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń za pomocą sprężonego powietrza i oczyścić lufę wewnętrzną za pomocą wyciora. Tak zaopatrzona broń z pewnością nie odmówi nam posłuszeństwa w środku akcji.
  2. Repliki gazowe. Tu mechanizm naszej repliki jest zdecydowanie bardziej złożony, a konserwacja bardziej pracochłonna. Po usunięciu zanieczyszczeń należy naoliwić zamek – zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z systemem Blow Back – polegającym na odrzucaniu zamka jak w przypadku prawdziwej ostrej broni. Oprócz zamka konserwujemy również mechanizm spustowy i tradycyjnie czyścimy całość łącznie z lufą. W przypadku broni gazowej należy pamiętać, aby zawsze pozostawiać nieco gazu w naboju. Zapobiega to przed rozszczelnieniem uszczelek magazynku.
  3. Repliki elektryczne – coraz bardziej popularny rodzaj broni ASG i zdecydowanie najbardziej skomplikowany. Dwie podstawowe czynności, które należy wykonać to kontrola sprężyny – nie powinniśmy pozostawiać jej w pozycji ściśniętej, osłabia to bowiem jej siłę i powoduje uszkodzenie broni. Drugą niezwykle wrażliwą częścią replik elektrycznych jest akumulator. W przypadku popularnych akumulatorów litowo-polimerowych (LiPo) należy bezwzględnie pamiętać o ich całkowitym rozładowaniu za pomocą ładowarki mikroprocesorowej. Warto sprawdzić, jaki mamy typ akumulatora, i w jakim stanie powinien być on przechowywany. W przypadku ogniw starszego typu może występować tzw. efekt pamięci ogniw, który może znacząco obniżyć ich wydajność. Szczególnie troskliwie należy zawsze obchodzić się z silniczkiem, wszelkie brudy, które się do niego dostaną mogą powodować jego uszkodzenie. Należy więc dobrze oczyścić wszelkie zakamarki z piasku i innych zabrudzeń. Jeśli chodzi o oliwienie, to okresowo należy wlać kilka kropel oleju silikonowego do otworu przez, który kulki są podawane do magazynka. Należy po tej operacji bardzo dokładnie oczyścić lufę z pozostałości oleju.

Jaki sprzęt jest nam potrzebny?

W sklepach z bronią ASG znajdziemy często gotowe zestawy do czyszczenia i konserwacji replik. Podstawowe rzeczy, jakie powinny się znaleźć w domu każdego ASG maniaka, to olejki silikonowe, olejki teflonowe, sprężone powietrze, pędzelki, wycior z miękką bawełnianą szmatką do czyszczenia lufy, preparaty do konserwacji korpusu z tworzywa sztucznego, ładowarka mikroprocesorowa z funkcją rozładowywania.

Pamiętaj! Dobrze utrzymana broń, służy dłużej i działa niezawodnie. Warto o nią zawczasu zadbać.

Inspirowane: Protechguns.com – odtłuszczanie broni