Co warto wiedzieć o poduszkach puchowych?

Co warto wiedzieć o poduszkach puchowych

Dobrze dobrany materac i kołdra to gwarancja mocnego i zdrowego snu. Niemniej jednak równie ważna, o ile nie najważniejsza w tym wszystkim jest poduszka. To na niej spiera się nasz kręgosłup i od niej zależy, czy będziemy wypoczęci.

Jednakże mówiąc i myśląc o dobrej poduszce, należy się zastanowić nad tym, na czym tak naprawdę śpimy. Bo to, co nierzadko znajduje się w poduszkach woła o pomstę do nieba. Często słyszy się powiedzenie, że puchowa poduszka po babci jest najlepsza. Prawdziwa puchowa poduszka jest bardzo miękka, nie przesuwa się, ani nie zlepia się w twarde grudki. Dlaczego wybór poduszki jest tak ważny? Pamiętajmy, że człowiek przeciętnie przesypia ok. jednej trzeciej swojego życia. Podczas snu odpoczywamy i niejako ,,ładujemy akumulatory “. Dochodzi także do regeneracji psychicznej i fizycznej. Dlatego bardzo istotne jest, aby w oparciu o własne potrzeby stworzyć sobie właściwe warunki do zdrowego i regenerującego snu.

Zalety poduszek z naturalnym puchem

Poduszki z wypełnieniem z naturalnego gęsiego puchu mają wiele zalet, których nie można porównać z żadnymi innymi. Poduszki puchowe są gwarancją komfortowego snu. Do ich mocnych stron z pewnością można zaliczyć między innymi szybkie generowanie ciepła, lekkość, odpowiednią rotację powietrza, a także systematyczne odprowadzanie wilgoci pochodzącej z naszego ciała. Pozostałą wilgoć usuniemy bez problemu podczas codziennego wietrzenia.

 Pranie poduszek z naturalnym puchem 

Większość produktów, które wypełnione są naturalnym puchem nadaje się do prania. Niemniej jednak wypranie poduszki puchowej w domu nie jest takie łatwe i nie każdy będzie umiał je wykonać. Zasada prania poduszek z naturalnym puchem jest taka, że najpierw należy wyjąć puch ze środka poduszki. Materiał musimy wyprać osobno.  Naturalnego puchu nie powinno się prać w tradycyjnej pralce, ale w tak zwanej pralce przemysłowej. Takie profesjonalne urządzenie dokładnie wyczyści puch z brudu, roztoczy i drobnoustrojów. Następnie zostanie on poddany suszeniu za pomocą nadmuchu ciepłego powietrza. Puch naturalny jest cały czas w ruchu i poddawany jest suszeniu w wielkim bębnie, dlatego nie ulega spłaszczeniu – wręcz przeciwnie ma dużą objętość i jest wyjątkowo puszysty.

Czy warto prac poduszki z puchem naturalnym? 

Zdecydowanie tak, ponieważ wypranie poduszek z puchem to duża oszczędność w przeciwieństwie do zakupienia całkiem nowych. Najdroższym elementem poduszki w tym przypadku jest wsad, czyli właśnie puch. Podczas czyszczenia można zawsze dołożyć brakujący bądź zniszczony puch, który i tak będzie znacznie tańszy od całej nowej poduszki puchowej.

Jak często prać poduszki puchowe ? 

Zalecane jest, aby poduszki puchowe prać przynajmniej raz w ciągu całego sezonu, ale obowiązkowo raz na 5 lat. Gdyż w przeciwnym razie poduszka puchowa, a właściwie jej wsad narażony jest na gromadzenie roztoczy, drobnoustrojów, a także po prostu brudu, których z pewnością pragniemy uniknąć. Podczas profesjonalnego czyszczenia puchu w naszej poduszce może dojść do jego ubytku, tym bardziej, jeżeli jest on znacznie zniszczony i pozlepiany. Jednakże dopełnienie poduszki puchowej będzie znacznie tańsze niż zakupienie całkiem nowego egzemplarza.

Podsumowując powyższy artykuł, warto zaznaczyć, że poduszka puchowa jest doskonałą alternatywą dla poduszek wypełnionych syntetycznym materiałem. Poduszka z prawdziwym puchem nie będzie się odkształcać i powodować w związku z tym bóli kręgosłupa i niewygodnego snu. Należy jednak pamiętać, że powinna być regularnie czyszczona, najlepiej w profesjonalnym zakładzie.

Źródło: Diuna24.pl – Tekstylia sklep online