Budowa domu z drewna – na co zwrócić uwagę?

Domy drewniane cieszą się rosnącą popularnością ze względu na stosunkowo krótki czas budowy oraz możliwość prowadzenia prac w chłodniejszym sezonie, dzięki prefabrykowanym elementom. Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu w taki projekt?

Szybki przegląd zalet domów drewnianych w technologii szkieletowej

Najważniejsze zalety to krótki czas robót, a co za tym idzie obniżenie kosztów robocizny. Elementy domu drewnianego nie są przesadnie ciężkie, więc inwestor oszczędza w dużym stopniu na transporcie. Większość domów drewnianych można z czasem łatwo przebudować lub rozszerzyć o nowe pomieszczenia. Domy drewniane ocenia się wysoko ze względu na specyficzny, naturalny klimat i na szybkie nagrzewanie się i schładzanie. To nieruchomości wpisujące się w filozofię pasywnego, energooszczędnego budownictwa.

A o czym inwestor powinien pamiętać?

Domy drewniane to często projekty skomplikowane i wymagające wysokiej precyzji. Największe problemy projektowe to obrócenie budynku, fragmentacja, sztywność oraz wewnętrzne przesunięcie. Złe podejście do realizacji skutkuje niestety w wielu przypadkach całkowitą utratą użyteczności, a wręcz niebezpieczeństwem dla domowników. Z tego powodu wykwalifikowana ekipa budowlana to niezbędny kontakt dla osób poważnie myślących o domu szkieletowym. Przed realizacją prac warto przejrzeć i ocenić dostępność drewna, możliwie najwyższej jakości. Najlepsze drewno to drewno gładkie, suszone przemysłowo, z zaokrąglonymi krawędziami. Trzeba unikać elementów mocno wilgotnych pochodzących z niesprawdzonych źródeł. W przypadku drewna suszonego przemysłowo odpada problem gromadzenia się owadów i innych zagrożeń biologicznych. Wysokiej klasy materiał przekłada się na niższe koszty impregnacji.

Precyzja w dopasowaniu innych materiałów wykończeniowych

Domy drewniane wymagają naturalnie ocieplenia i dodatkowych prac wykończeniowych, więc na etapie projektowania warto sprawdzić wymiary płyt gipsowo-kartonowych oraz innych pozycji na liście w celu wyeliminowania zbędnych odpadów.

Dlaczego budownictwo drewniane to jeszcze nisza w kraju?

Budownictwo drewniane nie jest rozpowszechnione na krajowym uczelniach, więc większość ekip budowlanych uczy się na własnych błędach, albo zdobywa doświadczenie za granicą. W Polsce dominują konstrukcje murowane, a nie drewniane, więc pojawia się też kwestia mentalności, wręcz przywiązania do klasyki. Warto jednak zainteresować się poważnie domami w technologii szkieletowej, ponieważ dobrze wykonana nieruchomość zapewnia niskie koszty utrzymania, eksploatacji i daje niesamowity, naturalny klimat doceniany w wielu regionach świata. W ofertach wielu wykonawców spotyka się domy z bali całkowicie prefabrykowane. Dzięki prefabrykacji maleje ryzyko błędów technicznych, ponieważ na budowę dostarcza się już wstępnie złożone moduły.

Na zakończenie

Budowa domu z drewna przez doświadczoną ekipę budowlaną to świetna inwestycja, również dla kolejnych pokoleń. Drewno to materiał jeszcze w miarę tani i dający mnóstwo możliwości projektowych.