Dłużnik za granicą – i co dalej?

Ucieczka dłużnika za granicę w istocie utrudnia postępowanie winydkacyjne. Czy taka sytuacja skazuje wierzyciela z góry na przegraną? Przedstawiamy krótki poradnik poruszający tę kwestię.

Odzyskiwanie długów od dłużników przebywających za granicą nie należy do łatwych, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które na co dzień zajmują się takimi sprawami. Firmy windykacyjne często zatrudniają detektywów, którzy ułatwiają poszukiwanie dłużnika, gdyż mają skuteczne sposoby na ustalenie miejsca pobytu dłużnika. Niewątpliwą korzyścią płynącą ze skorzystania z usług firm windykacyjnych jest znajomość prawa danego kraju. Takie firmy zajmują się sprawą ścigania dłużnika kompleksowo przez partnerów lokalnych. Mogą podać dłużnika do sądu, pomogą w przygotowaniu konkretnych dokumentów, często sporządzą je same, a nawet porozumieją się z komornikiem. W efekcie windykacja za granicą jest precyzyjna, a w konsekwencji szybsza i skuteczna.

Alternatywną opcją, choć dłuższą i bardziej skomplikowaną, jest przeprowadzenie postępowania sądowego przez w Polsce. W efekcie postępowania sądowego zostaje wydany wyrok z tytułem wykonawczym. Sprawa długu zostaje skierowana do krajowego komornika. Postępowanie komornicze za granicą komornik może wszcząć po wydaniu Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego lub Europejskiego Nakazu Zapłaty w przypadku, gdy dłużnik przebywa na terenie któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dokumenty potrzebne do wydania nakazu zapłaty można znaleźć w Internecie, trzeba je wypełnić i dostarczyć do sądu. Termin maksymalny na rozpatrzenie wniosku to 30 dni.

Sąd dostarcza dłużnikowi nakaz zapłaty, wobec którego przysługuje mu możliwość zaskarżenia. Ma na to 30 dni. Kiedy z tego prawa nie skorzysta albo kiedy sąd cywilny rozpatrzy sprawę na korzyść dla wierzyciela, wówczas nakaz zapłaty jest przekazywany organom ścigania w kraju, w którym przebywa dłużnik.

Istotną pomocą jest procedura europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, która stanowi narzędzie do prowadzenia egzekucji na podstawie Rozporządzenia nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 r. Najlepszym zabezpieczeniem jest umowa poświadczona notarialnie pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Pomocny jest także bankowy tytuł egzekucyjny.

Polecamy

Reklama