Korony stalowe na zęby mleczne – dlaczego się je zakłada?

Obecnie istnieją różne metody, które zapewniają skuteczne i wysokiej jakości leczenie zębów mlecznych. Oprócz profilaktyki pierwotnej, która znacząco poprawia stan uzębienia dzieci znanych jest wiele technik, które również przeprowadzają wtórną rekonstrukcję zębów podczas ich formowania.

Stalowe korony przeznaczone są do odbudowy zębów mlecznych. Gładka powierzchnia stali nierdzewnej pomaga zachować zdrowie tkanek w jamie ustnej. Duży wybór standardowych koron umożliwia idealny dobór rozmiaru dla dziecka, a zainstalowanie korony jest szybkie i komfortowe dla malucha.

Korony stalowe na zęby mleczne – dlaczego się je zakłada?

Odbudowa zębów mlecznych może odbywać się za pomocą stalowych koron. Zaletą tej metody jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wielokrotnego niszczenia korony zęba, a jednocześnie nie ma ryzyka nieprawidłowego rozwoju zębów stałych. Najczęstsze stalowe korony dla zębów mlecznych to cienkościenne korony wykonane ze stali nierdzewnej lub stopu niklowo-chromowego.

Takie korony będą funkcjonować do czasu zmiany zębów mlecznych na zęby stałe i nie wpłyną na proces ich naturalnego wypadania. Korony stalowe nie są wykonywane na podstawie odlewów, jak to ma miejsce u dorosłych pacjentów. Istnieją zestawy standardowych stalowych koron, które lekarz koryguje kształtem i rozmiarem zęba.

Wskazania do stosowania koron stalowych:

Istnieją specjalne zestawy koron, które dentysta może dopasować do rozmiaru i kształtu zęba. Zaletą tego rozwiązania jest to, że koronę można zainstalować w jednym gabinecie lekarskim, co zapewnia dziecku maksymalny komfort. Wskazaniami do zastosowania koron stalowych jest:

  • Odbudowa trzonowych zębów mlecznych w przypadku znacznego zniszczenia dużej powierzchni zęba.
  • Odbudowa po leczeniu miazgi przez usunięcie górnej części żywej miazgi i zachowanie miazgi korzeniowej, a także w przypadku usunięcia obydwu części miazgi.
  • Restauracja zębów z wadami rozwojowymi.
  • Odtworzenie zębów u dzieci z dużą aktywnością procesu próchnicowego.
  • Odtworzenie złamanych trzonowych zębów mlecznych.
  • Utrzymanie odstępu między zębami.
  • Zgrzytanie zębami.
  • Kształtowanie stałych zębów trzonowych.

Zastosowanie standardowych koron metalowych pozwala na szybkie i efektywne wyleczenie wad.

Podsumowanie

Podsumowując, należy zauważyć, że technika zakładania koron stalowych na zębach mlecznych stała się szeroko rozpowszechniona wśród dentystów dziecięcych. Aby przywrócić część koronową, nie trzeba odwiedzać protetyka 2-3 razy, jak w przypadku dorosłych. Wystarczy jedna wizyta, aby zastosować wszystkie niezbędne procedury.

Inspirowane: triodent.com.pl – tomografia zębów

Polecamy

Reklama