Sprzęt ciężki często jest jednym z bardziej kosztownych elementów posiadanych przez przedsiębiorstwo. Istotne więc jest, żeby jak najwięcej prac można było wykonać za pomocą jednej maszyny, z tego właśnie powodu dużą popularnością cieszą się koparko-ładowarki.
Czym jest koparko-ładowarka?
Koparko-ładowarki to maszyny do prac ziemnych i innych pokrewnych, które zbudowane są w ten sposób, że z jednej strony mają zainstalowany zespół koparki, a z drugiej zespół ładowarki. Bazę stanowi zwykle ciągnik na podwoziu kołowym, niekiedy spotkać można także koparko-ładowarki gąsienicowe. Z tyłu traktora montowane jest ramię koparki z łyżką, które można obsługiwać z kabiny. By było to możliwe, zwykle siedzenie operatora jest obrotowe, a elementy sterowania ramieniem koparki znajdują się z tyłu kabiny lub są bezpośrednio zamocowane do fotela operatora. Z przodu pojazdu bazowego znajdują się natomiast dwa ramiona ładowarki zakończone łyżką do transportowania urobku. Koparko-ładowarki mogą mieć różną wielkość, co pozwala dopasować maszynę do naszych potrzeb. Najmniejsze koparko-ładowarki są nie większe od miejskiego samochodu, największe natomiast ważą kilkadziesiąt ton.
Osprzęt i narzędzia
Uniwersalność koparko-ładowarki wynika nie tylko z tego, że łączy ona funkcje dwóch różnych maszyn w jednej, ale także z tego, że większość współczesnych pojazdów tego typu posiada na ramionach roboczych złącza pozwalające na montaż różnego rodzaju osprzętu. Poza różnego rodzaju łyżkami (z zębami lub z ostrzem, różnej wielkości, skarpowe, do układania poboczy dróg, do odśnieżania, do mieszania betonu i inne) można zamontować w części ładowarki na przykład widły paletowe, odśnieżarki wirnikowe, frezarki do asfaltu czy zamiatarki. W równym stopniu uniwersalna jest ramię koparki, na którym można zamontować między innymi młoty wyburzeniowe, szczęki tnące lub burzące, wiertnice przekładniowe, kosiarki do trawy, zagęszczarki do gruntu czy betonu i wiele innych urządzeń. Z tego powodu można wykonywać przy pomocy tej maszyny bardzo szeroki zakres prac, a ciągle będzie mogła być obsługiwana przez jednego wykwalifikowanego operatora.
Gdzie wykorzystuje się koparko-ładowarkę
Pierwotnie koparko-ładowarki wykorzystywano do prac ziemnych na placach budowy. Jednak dość szybko zaczęły być one szerzej wykorzystywane, dziś bardzo często można je spotkać podczas prac drogowych, gdzie mogą być używane do przygotowania terenu pod drogę, od pozbycia się drzew, przez prace ziemne, po usypanie podkładu pod drogę (np. z tłucznia), układania elementów poboczy (np. krawężników) czy frezowania starej nawierzchni asfaltowej przed położeniem nowej warstwy jezdnej. Koparko-ładowarki sprawdzają się także doskonale w pracach komunalnych, możliwość montażu kosiarki pozwala na utrzymanie poboczy i rowów odpływowych, jest też odpowiednią maszyną do prowadzenia gospodarki odpadami. Może być także wykorzystywana na składach węgla i złomowiskach. Koparko-ładowarki przydają się także w dużych gospodarstwach rolnych, gdzie często stosuje się specjalny, dedykowany do prac gospodarczych osprzęt.
Jak widać jest to niezwykle uniwersalna maszyna, której szeroki wachlarz możliwości powoduje, że może okazać się niezbędnym wyposażeniem bardzo wielu przedsiębiorstw. Będzie ona mogła znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba wykonać roboty ziemne, lub wykorzystać ramię koparki jako ramię osprzętu roboczego o napędzie hydraulicznym. Uniwersalność i szerokie zastosowanie sprawiają, że ogromną popularnością cieszą się kursy operatora koparko-ładowarki – kwalifikacje tego typu dają pewność i stabilność zatrudnienia.