Meble drewniane – czy są opłacalną inwestycją?

Współcześnie meble wykonuje się z przeróżnych materiałów. Są to między innymi materiały udające drewno, jak płyty wiórowe czy MDF, ale też plastik, metal i wiele innych rozwiązań. Mimo to drewno wciąż jest traktowane jako wybór ponadczasowy, nie tylko przez jego zdeklarowanych zwolenników. Niestety, jest też droższe niż inne materiały, przez co zakup mebli z drewna wymaga zaangażowania większego budżetu niż zakup artykułów wykonanych z zupełnie innych materiałów. Czy więc warto zdecydować się na zakup drewnianych elementów do swojego domu?

Niezwykłe walory

Mimo nowoczesnych technologii i wykorzystywania do produkcji mebli coraz to innych, nowych, wyszukanych materiałów, drewno wciąż jest w powszechnym użyciu, a nawet w cenie. Już to każe domyślać się, iż posiada nieprzeciętne walory, do jakich inne materiały nawet nie mogą się zbliżyć. Przede wszystkim bezcenne jest to, iż jest to materiał naturalny. Jest więc niezastąpiony na przykład we wnętrzach rustykalnych czy ekologicznych. Wiele osób jednak po prostu ceni sobie wrażenie naturalności, jakie towarzyszy meblom z drewna. Często też budzi ono nostalgię, kojarząc się na przykład z meblami przodków. Prócz tego, ma niezaprzeczalne wartości użytkowe. Jest bardzo trwałe, choć jednocześnie delikatne. Wystarczy jednak postawić na meble wykonane z solidnego drewna, na przykład dębu, by móc nie martwić się o ich stan nawet po intensywnej, wieloletniej eksploatacji. Dla zachowania piękna drewna potrzebna jest też jego troskliwa pielęgnacja. Nie warto jednak się tym zrażać i uważać, że wobec tego lepiej będzie zainwestować w meble z innego materiału. Nie angażuje to wcale wiele czasu i wysiłku, wystarczy po prostu na bieżąco usuwać zabrudzenia, na przykład rozlany płyn z drewnianego blatu, a także stosować specjalne środki do mycia i pielęgnacji drewna.

Bezpieczeństwo i wygoda

Cenną cechą drewna jest jego naturalność przekładająca się na bezpieczeństwo. Jest to idealny mebel dla alergików i do domów, w których są małe dzieci. Obecność drewna pozwala lepiej zadbać o zdrowie niż posiadanie mebli z innych materiałów, także jeśli chodzi o fakt, iż mniej przyciąga ono cząsteczki kurzu. Nie wywołuje więc reakcji alergicznych,  a przy tym może być wdzięczniejsze do sprzątania. Wystarczy przetrzeć powierzchnię mebli zwilżoną szmatką, by wyglądały perfekcyjnie – można też zastosować specjalny preparat.

Piękno i szlachetność

Przy wszystkich walorach użytkowych mebli z drewna, większość osób wybiera je po prostu dlatego, że są piękne, eleganckie, szlachetne w swym wyrazie i zostają takie przez wiele lat. W każdym pomieszczeniu, w jakim się znajdują, zaprowadzają klimat elegancji, ale też domowej przytulności i ciepła. Są komfortowe w użytkowaniu, a przy tym tak naprawdę pasują do wszelkich wnętrz, nie tylko klasycznych. Z powodzeniem odnajdą się też w nowocześnie urządzonych przestrzeniach. Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, iż różne gatunki drewna dają różne możliwości. Do wyboru jest przede wszystkim mnóstwo pięknych odcieni, nawet tak nietypowych jak różowawe, złote czy miodowe. Miękkie gatunki drewna zaś, jak na przykład sosna, dają wielkie możliwości aranżacyjne – można wykonywać z nich nawet bardzo fantazyjne formy i bogate zdobienia.

Cena w parze z jakością

Faktem jest, że drewniane meble są kosztowniejsze od mebli wykonanych z innych materiałów. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że opłaca się w nie inwestować. Inne materiały nie są w stanie zapewnić wyżej wymienionych zalet, nie są tak eleganckie, ciepłe, a przede wszystkim nie są naturalne. Poza tym drewno jest dużo bardziej trwałe niż na przykład płyty MDF. Powoduje to, że nawet jeśli wyda się więcej na zakup drewnianych mebli, jest to bardziej opłacalne niż wybór tańszych propozycji, gdyż meble z innych materiałów trzeba będzie po niedługim czasie wymienić. W większości przypadków można mieć pewność, że szybko przestaną wyglądać pięknie czy wręcz zniszczą się do tego stopnia, że nie będzie można już z nich korzystać. Drewno zaś będzie mogło służyć bardzo długo, tym dłużej, im lepiej będzie pielęgnowane i im twardszy gatunek się wybierze. Zawsze też drewniane powierzchnie można odnowić, co nie wymaga wiele czasu i nakładów finansowych, pozwala natomiast cieszyć się ich urokiem i przedłużyć ich żywotność na wiele kolejnych lat.

Źródło: odyseameble.pl – sklep meblowy Warszawa

Polecamy

Reklama