Suplementy na cholesterol – jakie substancje działają wspomagająco?

O cholesterolu słyszał niemal każdy, kto dba o zdrowie. Do ustalenia jego wartości niezbędne jest wykonanie badania krwi. Podniesiona wartość cholesterolu sprzyja miażdżycy naczyń krwionośnych i może prowadzić do chorób serca lub udaru mózgu. Aby uniknąć takiego zagrożenia, warto poszerzyć swą wiedzę na temat tej substancji.

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol to organiczny związek tłuszczowy, niezbędny organizmowi do jego prawidłowego funkcjonowania. Częściowo jest wytwarzany w wątrobie, a częściowo dostarczany wraz z pożywieniem. Wyróżnia się podział na cholesterol zły określany skrótem LDL (o niskiej gęstości) oraz dobry HDL (o wysokiej gęstości). Pierwszy z wymienionych odkłada się w naczyniach krwionośnych, wywołując zmiany miażdżycowe oraz zaburzenia krążenia. Drugi oczyszcza osocze krwi, wiąże zbędny cholesterol i ułatwia jego wydalanie z organizmu.

Preparaty obniżające poziom złego cholesterolu

Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu jest prowadzenie zdrowego trybu życia opartego na aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diecie. Osoby, które z różnych względów nie są w stanie żyć zgodnie z powyższymi zaleceniami, powinny sięgnąć po sprawdzone i skuteczne suplementy na cholesterol. Najlepiej zdecydować się na preparaty zawierające naturalne ziołowe substancje.

Wśród produktów dostępnych w sprzedaży znaleźć można m.in. suplementy zawierające ekstrakt z liści lub korzenia karczocha zwyczajnego. Roślina ta zawiera w swym składzie substancję aktywną określaną jako cynaryna, która hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie i przyspiesza jego usuwanie z organizmu. Pomocny w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu będzie także ekstrakt z cynamonu. Aby wspomóc pracę i prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, warto sięgnąć również po korzeń berberyny dostępny w formie suplementu diety. Pomocny okazać się może także olej z wiesiołka dwuletniego, stanowiący doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.

Herbatki ziołowe na cholesterol

Osoby, które nie chcą łykać suplementów w postaci tabletek i kapsułek, powinny sięgnąć po herbatki zawierające mieszanki różnych ziół. W ich składzie znaleźć można m.in. ziele przetacznika, kłącze perzu, karczoch, kwiat bzu czarnego, a także owoc jarzębiny. Producenci oferują również produkty o bardziej kompleksowym działaniu, które nie tylko wspomagają utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu, ale dodatkowo usprawniają pracę wątroby i całego układu pokarmowego. Ogromną zaletą herbat ziołowych jest ich niska cena, ciekawy smak oraz brak wypełniaczy i substancji pomocniczych w składzie.

Podsumowanie

Regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi jest niezwykle ważne. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala podjąć leczenie i zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub innych chorób układu krwionośnego.

Polecamy

Reklama