Domki mobilne – ABC kupującego

Podjąłeś przełomową decyzję – kupujesz domek typu holenderskiego. Zrobiłeś research i już wiesz, że to świetne rozwiązanie m.in. dla osób, które chcą mieszkać w komfortowych warunkach za stosunkowo niewielką kwotę. Jednak zanim zadzwonisz do pierwszego lepszego producenta domków mobilnych albo zaczniesz przeglądać portale oferujące sprzedaż używanych domków na kółkach, powinieneś zastanowić się nad tym, czego oczekujesz od swojego przyszłego siedliska. Żeby mieć klarowną wizję tego, jak ma wyglądać Twoje przyszłe gniazdko, odpowiedz sobie na kilka pytań. To pomoże Ci zdecydować, od kogo i jaki domek kupić.

Kto będzie mieszkać w moim domku?

Masz liczną rodzinę czy jesteś samotnym wilkiem? A może regularnie wraz ze znajomymi chcecie przebywać na Twojej działce? W zależności od tego, ile osób będzie korzystać z domku jednocześnie (i ile miejsca potrzebujesz Ty sam!), powinieneś pomyśleć o odpowiednim metrażu i ilości pomieszczeń budynku. To, w jaki sposób zaaranżujesz poszczególne pokoje – sypialnia, pokój dziecięcy, a może biblioteka? – zależy tylko od Ciebie. Ważne jest także miejsce na posesji, w którym chcesz postawić swój domek, musi przecież tam się zmieścić. Na szczęście dzięki zamontowanym kółkom domki typu holenderskiego można bezproblemowo przetransportować w obrębie działki, ale grunt to mieć dobry plan! Pamiętaj jednak, że rozmiar domku ma znaczenie również z punktu widzenia prawa. Jeśli będzie przekraczał 35 m2, wówczas będziesz musiał postarać się o pozwolenie na budowę. Jeśli będzie mniejszy – wystarczy zgłosić postawienie domku mobilnego na działce do odpowiedniego starostwa powiatowego. Nie zapomnij o tym!

Gdzie i na jak długo postawię swój domek na kółkach?

Działka, na której chcesz postawić domek na kółkach, może, ale nie musi być Twoją własnością. Bez problemu mniejszy domek możesz postawić na posesji, którą tylko dzierżawisz. Ale zastanów się, jak długo chcesz mieszkać w jednym miejscu w takim budynku. Jeśli chcesz z domku na kółkach uczynić pełnoprawny dom letniskowy, a nie tylko tymczasowe miejsce wakacyjnego pobytu, pomyśl o zainwestowaniu większej ilości pieniędzy w taki domek. Możesz go powiększyć, dobudowując taras, dobrać odpowiednie materiały wykończeniowe, czy wyposażyć tak, aby służył Ci przez lata.

Kiedy chcę mieszkać w domku mobilnym?

Albo inaczej: czy ma to być domek całoroczny, czy tylko letniskowy? Oczywiście domki holenderskie produkowane obecnie są tak skonstruowane, że można w nich mieszkać zarówno latem, jak i zimą. Podczas wyboru odpowiedniego domku warto jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są ogrzewane. Ocieplenie budowli wełną mineralną i zastosowanie podwójnej izolacji podniesie komfort użytkowania domku podczas jesiennych i zimowych chłodów. Ponadto Twój domek mobilny musi zostać wyposażony w grzejniki – zazwyczaj są one przystosowane do ogrzewania elektrycznego, ale niektórzy producenci domków mobilnych oferują również centralną instalację gazową działającą we współpracy z piecem dwufunkcyjnym. Przed kupnem domku zastanów się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Skąd chcę wziąć mój domek na kółkach?

Innymi słowy – czy domek ma być nowy czy używany? Zakup domku na kółkach to naturalnie decyzja wiążąca się z poniesieniem dość dużego wydatku. Oczywiście nie są to kwoty, jakie należałoby zapłacić za wybudowanie domu murowanego, jednak mimo wszystko dla większości z nas nadal będzie to spora suma. Można ją obniżyć, decydując się na zakup używanego domku mobilnego. Ale czy na pewno zminimalizuje to koszty? Podczas zakupu domku z drugiej ręki, należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim jest stanie. Czy nie jest zapleśniały, czy nic nie odpada, czy wszystkie zamontowane sprzęty działają. Nie mając doświadczenia w zakupie takich domków, łatwo można coś przeoczyć. Potem niestety może poskutkować to licznymi drobnymi naprawami i remontami. Kupując nowy domek na kółkach otrzymujesz produkt najwyższej próby, urządzony w sposób nowoczesny, często dostosowany do Twoich wymogów i Twojego gustu. Jest droższy niż domek używany, ale warto zainwestować więcej, żeby mieć pewność, że posłuży Ci przez lata.

Źródło: https://ecomobilehome.pl

Polecamy

Reklama