Czego nie może zabraknąć w dobrym, nowoczesnym biurze

Nie da się ukryć, że właściwa aranżacja biur ma bardzo duże znaczenie w kontekście wydajności pracowników. Każdy właściciel firmy powinien się nad tym tematem pochylić i uwzględnić ten aspekt w strategii rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Biuro to jedno z kluczowych narządzi walki o najlepszych kandydatów na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że dobre pracownie projektowe, zajmujące się aranżacją powierzchni biurowych, nie narzekają na brak pracy. Zatrudniają architektów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Znają aktualne trendy i wiedzą, jak zaprojektować przestrzeń, aby zagwarantować każdemu pracownikowi komfort, wygodę, funkcjonalne miejsce pracy, a także bezpieczeństwo w trakcie realizowania rozmaitych zadań, jednocześnie uwzględniając  założenia budżetowe klienta. Jakie są najważniejsze komponenty nowoczesnego biura XXI wieku? Oto kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagę.

Ergonomiczne meble

Podstawa to ergonomiczne meble, które powinny być standardem w każdej nowoczesnej firmie. Dobre biuro projektowe zawsze zwraca na to uwagę. Ważne, by w miarę możliwości meble miały możliwość indywidualnego dopasowania do każdego użytkownika. Rynek jest pełen ofert mebli regulowanych, które są dzięki temu uniwersalne. To element, na którym nie warto oszczędzać – pracownicy, którzy pracują w wygodnym, ergonomicznym środowisku, są wydajniejsi i mają wyższy poziom satysfakcji z wykonywanej pracy. W rezultacie oznacza to korzyść dla przedsiębiorstwa.

Odpowiednie oświetlenie

Kolejny element, na który zwróci uwagę pracownia architektoniczna, to odpowiednie oświetlenie. Oczywiście, najlepiej jest korzystać ze światła naturalnego, które nie męczy oczu. Polska ma jednak specyficzny klimat, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. Przez dużą część roku kalendarzowego jesteśmy skazani na korzystanie ze światła sztucznego. Co zrobić, aby pracownicy wykonywali swoje zadania z odpowiednią efektywnością? Oprócz światła głównego trzeba przewidzieć instalację źródeł światła pomocniczego, dostosowanego do wymogów konkretnych stanowisk. Bardzo ważna jest barwa światła. W biurach stosuje się elementy generujące barwę zimną – takie światło pobudza do działania i dodaje energii do wykonywania kolejnych zadań.

Właściwa akustyka

Bardzo ważne, by zadbać o odpowiednią akustykę i wyciszenie wnętrza. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na swoich obowiązkach. Projektanci często muszą się zmierzyć z  ograniczeniami wynikającymi z konstrukcji budynku oraz zastosowanych materiałów, jednak odpowiednia aranżacja pomaga zniwelować niedoskonałości wynikające ze specyfiki budynku czy lokalizacji. Pomocne w takiej sytuacji są ściany pochłaniające dźwięk, budki telefoniczne służące do prowadzenia rozmów czy wyciszone sale spotkań.

Przestrzenie typu open space

Większość firm decyduje się na open space. Dlaczego? Badania pokazują, że to rozwiązanie sprzyja wydajności pracowników. Praca we wspólnym pomieszczeniu sprzyja integracji i poprawia, komunikację, szczególnie istotną w przypadku realizacji projektów zespołowych.

Inspiracja: Conceptspace.com.pl – projekty aranżacji wnętrz

Polecamy

Reklama