Lampy solarne – właściwości i zastosowanie

Odpowiednio oświetlony ogród to nie tylko estetyczny wygląd przestrzeni wokół domu, ale również wygoda związana z jej użytkowaniem. W tym przypadku bardzo ciekawym rozwiązaniem są energooszczędne solarne lampy ogrodowe, które nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Moduły są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo funkcjonalne, ponieważ można dowolnie modyfikować ich położenie. Jakie zatem są podstawowe właściwości oraz standardowe zastosowanie solarnych lamp ogrodowych?

Jak działają lampy solarne?

Urządzenia tego typu wyposażone są w niewielki panel słoneczny. W ciągu dnia „pochłania” on promienie słoneczne, którymi po zmroku zostaje zasilona lampa solarna. Podstawą takiego rozwiązania jest zatem ogniwo fotowoltaniczne przekształcające energię słoneczną w energię elektryczną. Jednak, aby proces ten był możliwy, w urządzeniach zamontowano specjalne akumulatory, w których magazynowana jest energia wykorzystywana dopiero po zapadnięciu zmroku. Dzięki temu energooszczędne lampy solarne znajdują zastosowanie nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale również na balkonie czy tarasie.

Jak długo świecą lampy solarne?

Tego rodzaju lampy najczęściej świecą od 8 do 12 godzin, dlatego zazwyczaj gwarantują odpowiednie oświetlenie przez całą noc. Jednak dla pewności warto zapytać o ten parametr przy zakupie konkretnego modelu. Dodatkowo powinniśmy też zwrócić uwagę na ilość lumenów (jednostka określająca strumień świetlny żarówki). W pobliżu wjazdu, drzwi wejściowej czy ścieżki warto zamontować lampy solarne z czujnikiem ruchu, charakteryzujące się wydłużonym czasem pracy. Oczywiście warto podkreślić, że poziom jasności i czas świecenia jest uzależniony przede wszystkim od ilości promieni słonecznych emitowanych w ciągu dnia.

Zastosowanie lamp solarnych

Lampa solarna będzie niezastąpiona przede wszystkim na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Natomiast modele wyposażone w czujniki ruchu sprawdzą się w pobliżu ścieżek, oczka wodnego bądź wejścia do domu, garażu czy komórki na narzędzia. Warto podkreślić, że solarne lampy ogrodowe mogą pełnić zarówno funkcję oświetlenia uzupełniającego, jak i głównego. Jeśli weźmiemy także pod uwagę bogate wzornictwo, różnorodność materiałów wykonania, wygodę użytkowania czy umiarkowaną cenę tego typu produktów, śmiało możemy stwierdzić, iż jest to podstawowy element przy aranżacji zieleni.

Jakie lampy solarne warto wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli zróżnicowanych pod względem rozmiaru, kształtu, ilości źródeł światła, rodzaju materiału czy koloru. Najpopularniejsze produkty to eleganckie, uniwersalne kule lub praktyczne słupki, które można z łatwością wbić w trawnik czy doniczkę. Natomiast wiszące lampy solarne będą klimatycznym dodatkiem do altanki, tarasu czy balkonu. Rozmaite kule, lampiony bądź lampy w kształcie kwiatów dostępne w ciekawych wersjach kolorystycznych nadadzą przestrzeni wokół domu oryginalny charakter. Warto podkreślić, że wszystkie produkty tego rodzaju są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silny deszcz, porywisty wiatr czy wysoka wilgotność.

Lampa solarna to funkcjonalne, energooszczędne i estetyczne źródło światła. Sprawdzi się przede wszystkim w ogrodzie, na tarasie, w altanie czy na balkonie. Ze względu na różnorodność rozwiązań dostępnych na rynku, dobór produktu o odpowiednich parametrach i preferowanej stylistyce, prawdopodobnie nie będzie stanowił żadnego problemu.

źródło: hurtelektryczny.pl – sklep elektryczny

Polecamy

Reklama