Skuteczna antykoncepcja bez hormonów

Stosowanie prezerwatyw wedle doniesień raportów naukowych jest nadal najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji. Może stanowić z powodzeniem również dopełnienie dla innej metody zabezpieczającej, co istotnie zwiększa szansę nie zajścia w niechcianą ciążę. Jednak nie są to wszystkie zalety tej skutecznej antykoncepcji bez hormonów.

Antykoncepcja hormonalna a prezerwatywy

Antykoncepcja hormonalna niesie ze sobą szereg zalet, jednakże nie zawsze możliwe jest jej zastosowanie. Na niechęć do stosowania tej metody antykoncepcji wpływają obawy pań o niepożądane skutki uboczne w tym m.in. bóle i zawroty głowy, mdłości, problemy natury dermatologicznej, bóle piersi lub wzrost masy ciała. Nie jest to również polecana metoda dla kobiet, których wiek sięga ponad 35 lat, borykają się z otyłością, są palaczkami, wykryto u nich hipercholesterolemię lub nadciśnienie tętnicze, z uwagi na wzrost ryzyka pojawienia się chorób zakrzepowych. Do przeciwwskazań należą również przebyte choroby wieńcowo-krążeniowe. W takich przypadkach bezpieczniejsze będzie użycie np. prezerwatywy Durex.

Zalety używania prezerwatywy

Największą zaletą stosowania prezerwatyw jest ich wysoka skuteczność, która przy prawidłowym użyciu sięga aż 98%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi zaś, iż jeśli chodzi o zakażenie wirusem HIV prezerwatywa zapewnia między 80% a 90% skutecznego zabezpieczenia.

W przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej, prezerwatywy zabezpieczają również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową m.in.:

 • HIV,
 • AIDS,
 • kiłą,
 • rzeżączką,
 • chlamydiozą,
 • kandydozą,
 • żółtaczką zakaźną typy B i typu C,
 • opryszczką,
 • świerzbem,
 • wszawicą łonową.

Stosowanie prezerwatyw nie powoduje zaburzeń w procesie krzepnięcia krwi lub płodności. Na ich korzyść przemawia również przystępna cena i szeroka dostępność, bez konieczności odbywania wizyty lekarskiej i dopasowywania leku, jak to wygląda w przypadku terapii hormonalnej. Prezerwatywy Pasante są dobrym przykładem, w jak wielu wersjach mogą one występować. Podobnie jak prezerwatywy Durex występują w wersjach zwiększających intymne doznania partnerów np.: z dodatkiem żeli rozgrzewających lub chłodzących, w wersjach smakowych w tym guma balonowa, banan, truskawka, czekolada i wiele więcej, z wypustkami, w bardzo dużych rozmiarach, możliwie jak najcieńsze zapewniając, większe bodźce dotykowe.

Bezpieczne użytkowanie

By móc poczuć się wyjątkowo pewnie, stosując prezerwatywy Durex lub prezerwatywy Pasante jako skuteczną antykoncepcję bez hormonów, należy przestrzegać kilku zasad:

 1. Zakładać prezerwatywę na penisa będącego w stanie erekcji.
 2. Czynność tę wykonać przed rozpoczęciem stosunku.
 3. Zwracać uwagę na ewentualne przemieszczenia prezerwatywy w trakcie stosunku.
 4. Uważać na uszkodzenia mechaniczne podczas wyciągania prezerwatywy z opakowania.
 5. Uważać na dodatkowe środki nawilżające i ich skład, bowiem olejki i wazelina mogą zniszczyć lateks.
 6. Wybierać żele dostosowane do prezerwatywy.
 7. Nie używać tej samej prezerwatywy więcej niż raz.

Dzięki zastosowaniu powyższych zasad skuteczna antykoncepcja przy użyciu prezerwatyw da poczucie bezpieczeństwa, a zbliżenie będzie mogło być w pełni satysfakcjonującym i przyjemnym doznaniem dla obojga partnerów.

Polecamy

Reklama