Korki drogowe zmorą Polaków. Jak radzić sobie w zakorkowanym mieście?

TomTom Telematics to firma specjalizująca się we wdrażaniu urządzeń wykorzystujących systemy telematyczne, służących do monitorowania flot samochodowych. Kolekcjonowane przez systemy monitoringu dane, pozwoliły firmie na stworzenie corocznego raportu dotyczącego najbardziej zakorkowanych miast na świecie. Na potrzeby szóstej edycji raportu TomTom Traffic Index zmierzono poziom zakorkowania 390 miast z 48 krajów na 6 kontynentach, w których poruszają się auta wyposażone w systemy monitoringu TomTom. Niestety tak, jak w zeszłym roku wśród najbardziej zakorkowanych miast europejskich prym wiodą miasta polskie.

Polskie miasta jednymi z najbardziej zakorkowanych w Europie.

Niechlubne pierwsze miejsce w rankingu europejskich miast o najwyższym stopniu zakorkowania wiedzie Łódź. Kierowcy z tego miasta muszą liczyć się z wydłużeniem czasu swojej podróży średnio o 51%. W światowym zestawieniu ten wynik plasuje polskie miasto na piątej pozycji, zaraz za Mexico City, Bangkokiem, Dżakartą oraz Chongqing. W krajowym rankingu po Łodzi, na drugim miejscu uplasował się Lublin (40%), tuż za nim Kraków (38%), następnie Warszawa (37%) i Wrocław (35%).

Kroki drogowe podczas porannego i wieczornego szczytu są zmorą każdego większego miasta na świecie. Głównym powodem powstawania korków drogowych jest niedopasowana do aktualnego natężenia ruchu infrastruktura drogowa. Zbyt duża ilość samochodów na jednym odcinku drogi, w tym samym czasie chcących przedostać się do innej części miasta tworzy zatory, które nie tylko wydłużają czas naszej jazdy, ale również generują olbrzymie koszty związane ze spalonym w korku paliwem oraz negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Niestety kierowcy sami nie mają wpływu na infrastrukturę dróg miejskich i obwodnic. Nie jest to jednak, jedyna przyczyna powstawania korków. Za tworzenie korków odpowiedzialni są również sami kierowcy, którzy swoim stylem jazdy, często nieświadomie przyczyniają się do obniżenia płynności jazdy.

Nawigacja samochodowa sposobem na uniknięcie korków

Jednym z problemów kierowców dużych miast jest to, że korki często powstają w zupełnie różnych miejscach. Oczywiście możemy mówić o newralgicznych miejscach, które są na korki podatne najbardziej, takich jak drogi zlokalizowane w dzielnicach biurowych, gdzie większość pracowników opuszcza swoje biura w podobnych godzinach, czy wylotówki z miast zakorkowane w okresach przedświątecznych. Rzecz w tym, że kierowcy nie chcąc utknąć w korku, który poprzedniego dnia spotkał ich w jednym miejscu, starają się wybrać alternatywną trasę, omijając je. Tym samym w mieście często z dnia na dzień powstają zatory drogowe w zupełnie w innych miejscach. Jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zminimalizowania ryzyka uczestnictwa w korku ulicznym jest uzyskiwanie w czasie rzeczywistym informacji o aktualnej sytuacji na drogach. Oferowane przez firmę Webfleet urządzenia nawigacji samochodowej, działające dzięki kolekcjonowanym przez systemy telematyczne danym z urządzań zamontowanych w innych autach, pozwoli kierowcom z łatwością omijać korki. Korzystając z platformy WEBFLEET kierowcy będą mogli wybierać najbardziej korzystne trasy przejazdu, biorąc pod uwagę nie tylko natężenie ruchu drogowego, ale również biorąc pod uwagę znajdujące się na trasie przejazdu sygnalizację świetlną, ronda spowalniające przejazd, czy miejsca kontroli prędkości.

Źródło: Monitoring pojazdów

Polecamy

Reklama