Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Początek roku to tradycyjnie okres, kiedy osoby zatrudnione, na stałe bądź dorywczo otrzymują dokumenty PIT do rozliczenia podatkowego z fiskusem. Obowiązek składania zeznań podatkowych dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od formy i umowy, w ramach której wykonują powierzone sobie obowiązki. W ostatnich latach bardzo popularne stało się rozliczanie PITów przez Internet. Wynika to z faktu, że te sposób składania zeznania podatkowego jest szybki i niezwykle wygodny, szczególnie dla młodych ludzi, niechętnych biurokracji. Jak wykonać tego typu operację online? Tego dowiecie się poniżej.

Jakie są możliwości rozliczenia PITu online?

W sieci istnieje kilka możliwości rozliczenia PITu. Należą do nich m.in. formularze online, programy komputerowe czy specjalistyczne moduły finansowo-księgowe. Są one tak skonstruowane, że użytkownicy nie powinni mieć większego problemu z ich obsługą. Na każdym etapie znajdziemy więc podpowiedzi dające spokój i możliwość błyskawicznego rozliczenia podatkowego.

Głównym narzędziem, najchętniej i najczęściej wykorzystywanym przez internautów są jest system e-Deklaracje. To prorządowe narzędzie, w którym podatnik może skorzystać z prostych w obsłudze internetowych formularzy. Wcześniej jednak konieczne jest założenie indywidualnego konta na portalu podatkowym. Wszystko to jednak nie zajmuje zbyt dużo czasu i każdy z pewnością sobie z tym poradzi.

Ciekawym rozwiązaniem są również wspomniane programy finansowo-księgowe, które oferują swoim użytkownikom możliwość ewidencji i wydruku dostępnych deklaracji oraz elektroniczną wysyłkę wypełnionego formularza. Jest to niezwykle wygodne narzędzie. Bardzo chętnie korzystają z niego firmy.

Pomoc biura rachunkowego? Niekoniecznie!

Wiele osób uważa, że prawidłowe rozliczenie podatkowe wymaga specjalistycznej wiedzy księgowej. Wynika to z faktu, że dużo z nas nie ma głowy do wszelkiego rodzaju dokumentacji czy obliczeń. Chętnie więc udajemy się z PITami do biur księgowych czy rachunkowych aby nas wspomogły w prawidłowym rozliczeniu podatkowym z aparatem państwa. To jednak nie jest absolutna konieczność. W sieci jest bardzo wiele podpowiedzi na temat tego, jak poprawnie wypełnić PIT online. Śmiało można korzystać z portali finansowych takich jak Finanseity.pl, na których pojawiają się różnego rodzaju ciekawostki ze świata księgowości, a także przydatne poradniki.

Polecamy

Reklama