Na co zwracać uwagę podczas wyboru szkoły językowej?

W Polsce oficjalnie zarejestrowanych jest około 6 tysięcy podmiotów gospodarczych działających w branży nauczania języków obcych. Jednak w większych miastach działa przynajmniej kilka szkół języków obcych. Którą wybrać? Okazuje się, że wcale nie jest to takie łatwe jak się z pozoru może wydawać.

 

Opinia dotychczasowych klientów

 

Podczas poszukiwania szkoły językowej warto o zdanie oczywiście zapytać znajomych. To zawsze cenna wskazówka. Trzeba jednak pamiętać, że nawet osoby godne zaufania nie posiadają kompetencji, które pozwoliłyby im na w 100% właściwą ocenę poziomu świadczonych przez szkołę usług. Najmniej wiarogodne są oceny, na które można natknąć się w internecie. Często są pisane na zamówienie lub mają na celu celowe zdyskredytowanie konkurencję.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę językową?

 

Podczas poszukiwania szkoły języków obcych warto skorzystać z certyfikatów przyznawanych szkołom językowym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE lub Kuratorium Oświaty. Przyznają one certyfikaty tylko wybranym placówkom, a więc takim, które:

 

  • zatrudniają osoby wykwalifikowane, które posiadają odpowiednie umiejętności zawodowe (dotyczy to zarówno polskich wykładowców, jak i native speakerów, czyli obcokrajowców),
  • posiadają metodyków z właściwym przygotowaniem zawodowym i doświadczeniem w zakresie nauczania języków obcych, którzy opracowują programu nauczania i dostosowują metody nauki do uczniów,
  • nie stosują kruczków prawnych, a z uczniami zawierają umowy poprawne pod względem prawnym,
  • zapewniają odpowiednie warunki lokalowe, a poza tym bibliotekę, wideotekę, audiotekę i wysokiej jakości wsparcie multimedialne,
  • reklamują się w sposób rzetelny i nie okłamują swoich uczniów.

 

Certyfikat zawsze w cenie

 

Szkoły, które posiadają Znak Jakości PASE, EQUALS bądź akresytację Kuratorium Oświaty na pewno mają swój własny program nauczania, udostępniają swoim uczniom podręczniki i materiały do nauki, stosują wszechstronne metody nauczania itd. Osoba, która zdecyduje się na naukę w takiej szkole językowej zostanie na starcie poddana wstępnemu testowi umiejętności językowych – ustnych i pisemnych. Dopiero potem zbędzie mogła zostać zapisana do danej grupy językowej, razem z innymi osobami znajdującymi się na tym samym poziomie.

 

Dodatkowo w przypadku rekomendacji PASE można być pewnym, że w danej szkole miała miejsce weryfikacja jakości zajęć i profesjonalizmu ze strony lektorów. Eksperci byli gośćmi na wybranych lekcjach i mogli na żywo ocenić ich przebieg.

 

Co najważniejsze tych certyfikatów nie da się kupić w przeciwieństwie do tych, które można kupić. Niektóre szkoły chwalą się certyfikatami, które same stworzyły. Taki certyfikat posiada jedna szkoła, akurat ta, która go stworzyła.

 

Czy cena ma znaczenie?

 

Z uwagi na dość dużą liczbę szkół językowych, które działają na polskim rynku, istnieje dość duże zróżnicowane ceny za kurs czy za pojedynczą lekcję. Jednak warto pamiętać, że cena nie może być jedynym czynnikiem branym pod uwagę podczas wybierania szkoły języków obcych. Dobry doświadczony lektor zarabia więcej niż taki, który dopiero zaczyna. Jeżeli szkoła zatrudnia doświadczonych lektorów i oferuje im szkolenia, jakość ta na pewno będzie miała odbicie w cenie jej kursów. Wszystkie hasła typu “kilka razy szybciej niż w innych szkołach”  są tylko reklamą, która ma na siebie zwrócić uwagę potencjalnych klientów. W praktyce nie ma to nic wspólnego z prawdziwym poziomem nauczania.

 

Dla wielu osób duże znaczenie ma również lokalizacja szkoły. Dobrze jeśli znajduje się ona stosunkowo niedaleko miejsca zamieszkania bądź można do niej łatwo dojechać.

 

Wybierając szkołę językową warto kierować się kilkoma czynnikami jednocześnie. Cena jest ważna, ale nie najważniejsza. W końcu uczeń ma ze szkoły wynieść odpowiednią wiedzę, dlatego warto sprawdzić czy placówka posiada odpowiednie certyfikaty jakości itd.

Źródło: Business English – Archibald