Impregnacja dywanów – na czym polega?

Impregnacja jest to zabieg bardzo rzadko stosowany. Warto jednak o nim pomyśleć, jeśli chcemy ochronić nasz dywan czy wykładzinę przed zbyt szybkim zabrudzeniem się. Przeprowadzać impregnację powinno się, zwłaszcza na dywanach, z których się często korzysta, czyli takich w przedpokojach czy korytarzach albo pomieszczeniach sklepowych, biurowych. Polega ona na nałożeniu bardzo cienkiego filtru. Zapobiega on przedostawaniu się kurzu, brudu w głąb tkaniny.

Czy każdy dywan można impregnować?

Każdego rodzaju dywany czy wykładziny, mogą być poddane impregnacji jeśli nadają się do prania wodnego. Nie ważny jest materiał, z jakiego jest dany dywan czy wykładzina, do każdej tkaniny dobierze się sposób impregnacji, czyli jej zabezpieczenie przed zabrudzeniami.

impregnacja dywanów

Kiedy należy przeprowadzić impregnację?

Powinniśmy poddawać temu zabiegowi dywany, które były już fabrycznie impregnowane, gdyż podczas ich czyszczenia, z biegiem czasu warstwa ochronna nałożona przez producenta zanika. Zawsze, kiedy czyścimy czy usuwamy pojedyncze plamy należy ponownie zabezpieczyć dywan. Warto ją stosować zarówno przy nowych jak i już używanych dywanach. Nawet jeśli dywan wcześniej nie był poddawany metodzie impregnacji można go wyczyścić i od razu zabezpieczyć. Dzięki temu posłuży on nam jeszcze wiele lat.

Najlepiej gdy taki zabieg przeprowadzony jest od razu na nowym dywanie. Warto ją powtarzać po upływie około 6 miesięcy. Rezygnując z niej musimy się liczyć z tym, iż będą konieczne częste wizyty w pralni dywanów. Cena takiego zabiegu to około 60 złotych- 80 złotych. Powinniśmy przeprowadzać impregnacje w celu ograniczenia wnikających w materiał zabrudzeń i ułatwienia późniejszego czyszczenia. Wszystkie materiały narażone są na zabrudzenia, więc dobrze jest je zabezpieczać.

Zabieg ten można wykonać na dwa różne sposoby. Jeden z nich to metoda flurochemiczna. Podczas jej wykonania, na powierzchnię wykładziny czy dywanu nakładany jest środek impregnujący zawierający w składzie fluor. Dzięki niemu tworzy się warstwa ochronna, która otacza każde włókno. Dywan lub wykładzina staje się mniej podatna na kurz, brud i plamy wszelkiego typu. Minusem tego impregnatu jest to, że nie nadaje się za bardzo na dywany czy wykładziny często eksploatowane, ponieważ jest łatwo ścieralny. Środek ten wypycha wodę, przez co brud nie wnika we włókna.

Rodzaje impregnacji:

Hydrofobowa – tę metodę stosuje się w przemyśle włókienniczym już od wielu lat. Chroni ona materiał przed wnikaniem plam w głąb materiału. Kiedy środek zostaje naniesiony i zaschnie, tworzy wtedy barierę ochronną, która odpycha wodę. W głąb dywanu czy wykładziny na pewno nie wnikną takie substancje jak: soki, ketchup, wino. To bardzo skuteczny zabieg, należący do tych droższych.

Flurochemiczna – oprócz ochrony przeciw plamom, ta metoda impregnacji sprawia, iż odkurzanie, pranie czy wywabianie plam staje się o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze. Jeśli środek z fluorem jest prawidłowo nałożony to osłania każde włókno i tworzy dobrą warstwę zabezpieczającą. Stosowany jest często przy fabrycznych dywanach i wykładzinach, jednak mniej on zabezpiecza przed brudem, gdyż się szybko ściera, jednak ułatwia codzienną pielęgnację dywanu.

Rzadziej spotykaną metodą tego zabiegu jest impregnacja przeciwogniowa. Dzięki niej powstaje taka tarcza ochronna, która uniemożliwia szybkie zapalenie się i rozprzestrzenienie ognia na cały dom. Używana jest najczęściej do impregnacji dywanów, położonych przy kominku lub blisko pieca.

Źródło: Damat.pl – Pralnia Dywanów

Polecamy

Reklama