Depilacja laserowa a tatuaż lub opalona skóra

Depilacja laserowa laserem Vectus ma pozytywny wpływ nie tylko na estetykę skóry, ale również na jej zdrowie. Wskutek tradycyjnego usuwania owłosienia za pomocą jednorazowej maszynki, wosku, pasty cukrowej czy depilatora mogą niestety pojawić się stany zapalne, takie jak wrastające włoski czy zapalenie mieszków włosowych. Trwała depilacja laserowa jest więc rozwiązaniem, które pozwala uniknąć podrażnień, zaczerwienień i zranień. Wykonuje się ją na różnych partiach ludzkiego ciała, ale najczęściej na nogach, rękach, klatce piersiowej, plecach, pośladkach, w okolicach bikini bądź na twarzy. Jednak czy każdy może bezpiecznie korzystać z tego typu zabiegów? Czy opalona skóra lub obecność tatuażu należą do przeciwwskazań?

Laserowe usuwanie owłosienia a opalenizna

Laserowe usuwanie owłosienia może być przeprowadzone wyłącznie na skórze zdrowej, niepokrytej tatuażami i świeżą opalenizną. Opalanie pobudza bowiem wytwarzanie w naszym naskórku melaniny (barwnika), która pochłania wiązkę laserową, wskutek czego możliwe jest zahamowanie wzrostu włosa. Jeżeli więc melanina jest obecna nie tylko w strukturze włosa, ale również w skórze, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia poparzeń, odbarwień, a nawet blizn. W najlepszym razie zabieg okaże się zwyczajnie mało skuteczny.

Pomiędzy opalaniem ciała a depilacją laserową zalecane jest zatem zachowanie minimum 2-tygodniowego odstępu. Unikane słońca i wszelkich preparatów brązujących zapewne pomoże w zakwalifikowaniu się do zabiegu. Warto podkreślić, że opalanie skóry nie jest zalecane również po zakończonej depilacji. Z tego powodu najbezpieczniejszą porą na laserowe usuwanie owłosienia jest późna jesień, zima i wczesna wiosna.

Laserowe usuwanie owłosienia a tatuaż

Jeżeli depilacji zostanie poddany fragment ciała pokryty tatuażem, może dojść do podrażnień, poparzeń, powstania blizn czy łuszczenia się skóry. Do innych powszechnych efektów ubocznych należą w tym przypadku przebarwienia lub całkowite odbarwienie tatuażu. Podczas depilacji laserowej wiązka lasera wychwytuje bowiem melinę i pod wpływem wysokiej temperatury trwale ją niszczy. Im więcej melaniny znajduje się zatem w cebulce włosa, tym bardziej skuteczny jest proces jej usuwania. Jeśli na skórze znajdowałby się tatuaż, jego barwnik zareagowałby na wysoką temperaturę w taki sam sposób, jak barwnik włosa, a więc finalnie uległby zniszczeniu. Warto podkreślić, że rozmaite lasery są wykorzystywane właśnie do usuwania tatuażów, dlatego laserowe usuwanie owłosienia na takiej skórze zdecydowanie nie jest zalecane.

Inne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej

Zabiegowi nie mogą poddać się również kobiety będące w ciąży lub w okresie laktacji, osoby ze skłonnością do alergii, zmagające się z nowotworami oraz korzystające z antybiotykoterapii lub hormonalnej terapii zastępczej. Także wszelkie choroby skóry, takie jak niezagojone blizny, łuszczyca, egzema, bielactwo, grzybica czy rozmaite zakażenia dyskwalifikują do wykonania depilacji laserowej.

Laser Vectus – dlaczego warto?

Depilacja laserowa laserem Vectus jest aktualnie najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku. Nowoczesny laser łączy w sobie trzy technologie:

  • Advanced Contact Cooling – system chłodzący, dzięki któremu skóra w trakcie trwania zabiegu nie ulega przegrzaniu, a pacjent nie odczuwa dyskomfortu.
  • Photon Recycling – technologia, która ponownie wykorzystuje światło odbijające się od skóry, tym samym zwiększając efektywność depilacji.
  • Skintel – rodzaj czytnika, który mierzy poziom melaniny u konkretnego pacjenta. Pozwala on w sposób indywidualny dopasować parametry zabiegu (długość fali i czas naświetlania) zależnie od koloru, grubości i rodzaju włosa.

Trwała depilacja laserowa przeprowadzona w renomowanym salonie kosmetycznym jest całkowicie bezpieczna i w pełni skuteczna. Wcześniejsza konsultacja ze specjalistą jest okazją do wykluczenia przeciwwskazań i eliminacji ryzyka wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych. Należy podkreślić, że w przypadku świeżej opalenizny i skóry pokrytej tatuażami, laser może spowodować silne podrażnienia, a nawet nieodwracalne zmiany w postaci blizn czy przebarwień.