Tablet jako prezent dla dziecka

Dylematy rodzica

Każdy, kto ma dziecko, w pewnym okresie jego rozwoju staje przed ogromnym dylematem – co takiego kupić dziecku, żeby prawidłowo się rozwijało. Kluczowy tutaj jest wiek dziecka. Dla rodziców dziecka poniżej trzeciego roku życia, oczywistym być powinno, że maluch dopiero się rozwija. Na rynku jest dużo zabawek, pozwalających na odpowiedni progres w rozwoju.

Zakup większości z nich powinien być dobrze przemyślany, gdyż zabawki te nierzadko są jednocześnie grająco-świecące, a do tego poruszające się z dużą prędkością. Dłuższy kontakt malucha z taką zabawką, to prosta droga do przebodźcowania dziecka. Dzieci takie mogą stać się apatyczne i płaczliwe. Dlatego do ukończenia przez dziecko trzech latek, warto unikać kupowania zabawek, mających dużo funkcji, a wartości edukacyjnej prawie żadnej.

Kiedy czas na tablet dla malucha?

Tutaj decyzja należy oczywiście do rodzica, bo to on zna swoje dziecko najlepiej i wie czy jest gotowe na nowy typ zabawy. Na rynku zabawkowym, są dostępne również tablety dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, czyli zabawka rozmiarów poręcznego tableta, z klawiszami cyferek, literek, dodatkowo wydająca polecenia dziecku. Nie jest to jednak typowy sprzęt komputerowy, żeby działał wystarczą baterie, nie posiada ekranu, tylko wyżej wymienione klawisze. Z pewnością udostępniany maluchowi z ograniczeniem czasowym, nie zaszkodzi, a może pomóc poznać nowe wyrażenia i nieznane wcześniej np. zwierzęta czy liczby.

Kiedy czas na tablet dla ucznia?

Dzieci bardzo szybko rosną i dojrzewają, nim się obejrzymy nasz przedszkolak zaczyna już naukę w szkole podstawowej. Wraz z tymi zmianami, rodzice stoją przed kolejnymi wyzwaniami i dylematami. Żyjemy w czasach komputeryzacji, doba internetu odbija swoje piętno na naszej codzienności, więc nie ma się co dziwić, że dziecko, będąc w podstawówce przychodzi do rodziców i prosi o tablet, telefon komórkowy czy laptopa. Jak reagować – odmówić czy kupić? Wracać wspomnieniami do swojego dzieciństwa i wypominać dziecku, że my tabletów nie mieliśmy czy iść z duchem czasu i spełnić zachciankę dziecka?

Warto kupić dziecku tablet, ale od razu wyznaczyć jasne granice z jego korzystania. Długie wpatrywanie się w ekran tableta nie służy ani oczom ani umysłowi, więc ustalmy z dzieckiem czas jaki może spędzić przy nim. Nie ulegajmy, kiedy dziecko prosi o dodatkowe kilka minut. Zamiast tego warto zaproponować mu wyjście na spacer lub wspólne gotowanie.

Niewątpliwym jest fakt, że użytkowanie tableta uzależnia, dlatego tak ważne jest ustalanie reguł. Konieczne jest także to, aby rodzic miał pełną kontrolę nad tym co robi dziecko, korzystając z tego sprzętu. Większość tabletów czy laptopów posiada funkcję “kontroli rodzicielskiej”, dlatego wskazane jest, aby z niej korzystać. Polega ona na indywidualnym spersonalizowaniu ustawień do swoich oczekiwań i potrzeb. Dzięki temu dziecko będzie korzystało tylko z takich stron, na które rodzice się zgodzą.

Z jakich aplikacji korzystają dzieci?

Oprócz korzystania ze stron internetowych, wszystkie tablety posiadają funkcję pobierania aplikacji . Te również rodzice mogą dostosować do siebie i swojego dziecka. Istnieje szeroka gama aplikacji edukacyjnych, pomagających w nauce liczenia, czytania czy szlifowania języków obcych. Gry logiczne, które również można pobrać na tablet, uczą dziecko dopasowywania do siebie elementów, zręczności i orientacji przestrzennej.

Korzystanie z tableta przez dziecko nie jest niczym złym, ale nie może być jedynym elementem codzienności, powinno być w pełni kontrolowane przez rodziców, a wtedy może dać pozytywne skutki.

Źródło: AllView – telefony komórkowe i smartfony