Niemowlak na basenie – co warto wiedzieć?

Zabawa w wodzie odpręża, wzmacnia mięśnie oraz uczy prawidłowego oddechu. Jest to wspaniała forma spędzania czasu dla dzieci i ich rodziców. Wielu opiekunów wciąż ma wątpliwości, czy zabieranie niemowlaka na basen to dobry pomysł. Najmłodsi doskonale odnajdą się w tym miejscu, jeśli będą odpowiednio przygotowani.

Wspólne wyjście na basen — kiedy najlepiej zacząć?

Niemowlę na basenie poradzi sobie już w wieku dwóch miesięcy. Przez pierwsze pół roku życia u maleństwa występuje instynktowny odruch obronny, który polega na zamykaniu ust i wstrzymywaniu oddechu w momencie zanurzenia główki pod wodą. Takiemu bobasowi woda wciąż kojarzy się z naturalnym środowiskiem, którym były wody płodowe w brzuchu mamy. Niektórzy pediatrzy twierdzą, że najlepszy czas na pierwszą wizytę na basenie to wiek 4-6 miesięcy, ponieważ niemowlę nabierze w międzyczasie sił i wzmocni swoją odporność. Przed pierwszym wyjściem na basen warto jest się skonsultować z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Jak rozpocząć przygodę z basenem?

Do pierwszej wizyty należy się dokładnie przygotować. Przede wszystkim, konieczne będzie zapoznanie się z ofertą wszystkich pływalni i wybranie odpowiedniego basenu w Warszawie lub innym mieście niedaleko miejsca zamieszkania. Niemowlak potrzebuje łagodnego zejścia do wody, która ma głębokość od 20cm do 120 cm. Dobrze, jeśli woda będzie nieco cieplejsza niż standardowo. Maleństwa najlepiej poczują się w temperaturze 37 stopni Celsjusza. Jeśli dziecko skończyło już pół roku, to wystarczą mu 34 stopnie. Stężenie chloru nie powinno być za wysokie — inaczej może powodować podrażnienie skóry oraz oczu dziecka. Pływalnia przystosowana dla bobasa będzie wyposażona w miejsce do przewijania i ubierania podopiecznego.

Niezbędny ekwipunek niemowlaka

Najlepiej przygotować osobną torbę z rzeczami dla dziecka, ponieważ lista niezbędnych rzeczy jest dość długa.

Warto zabrać ze sobą:

  • ręcznik z kapturem,
  • pieluszki do pływania,
  • kosmetyki, takie jak żel do mycia i oliwka,
  • jedzenie i picie,
  • podkłady do przewijania,
  • chusteczki nawilżane,
  • ubranka na zmianę.

Wodoodporna pieluszka jest koniecznością, ponieważ wymaga tego każdy basen w Warszawie. Warto spakować dwa komplety ubrań na wypadek, gdyby jeden spadł na ziemię i się przemoczył. Oliwka pomoże nawilżyć przesuszoną chlorem skórę.

Pierwszy raz na basenie — co robić?

Pierwsze zanurzenie w wodzie należy wykonać wspólnie, żeby nie było dla dziecka traumatyczne. Niemowlę powinno przez cały czas być przytulone do ciała dorosłego, aby mogło ogrzewać się jego ciepłem i czuło się komfortowo. Jeśli maleństwo zacznie samodzielnie pluskać rączkami i nóżkami, będzie to znak, że czuje się dobrze i można dać mu nieco więcej swobody. W trakcie pierwszej wizyty na basenie zalecane są dwa wejścia do wody w na pięć minut, a maksymalny czas zabawy to pół godziny. Kiedy dziecko oswoi się z nową sytuacją, warto zapisać je na zajęcia z rówieśnikami.

Wprowadzenie niemowlaka w świat pływania wielu rodzicom może wydawać się bardzo stresujące. Tak na prawdę większość dzieci uwielbia zabawy w wodzie i będzie to dla nich wspaniale spędzony czas. Wystarczy dobrze przygotować się do pierwszej wizyty na basenie.

Polecamy

Reklama