Jak inteligentny ogród ułatwia i upiększa życie swoim właścicielom?

Choć wiele funkcji systemu inteligentnego domu jest realizowanych wewnątrz budynków, istnieją również rozwiązania, z których skorzystać można także na zewnątrz. Część z nich dotyczy ogrodu. Zdecydowanie ułatwiają one dbanie o własną posesję, co oczywiście przekłada się na komfort życia i odpoczynku.

Codzienne zajmowanie się ogrodem wymaga znacznych nakładów pracy oraz czasu. I choć dla wielu osób jest to forma relaksu, warto pomyśleć nad rozwiązaniami, które przynajmniej w jakimś stopniu zadanie to ułatwią. Pod tym względem doskonale sprawdza się system inteligentnego ogrodu, składający się z elementów integrujących wszystkie instalacje oraz urządzenia wykorzystywane w ogrodzie – oświetlenie, mechanizmy nawadniające, kamery, kosiarki, systemy audio etc. W ten sposób można znacznie łatwiej zajmować się własnym kawałkiem zielonego terenu.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Systematyczne podlewanie ogrodu to jedno z najważniejszych zadań, przed jakim stajemy. Pod uwagę należy wziąć potrzeby zasadzonych roślin, a także panujące warunki pogodowe. Zamiast jednak chodzić z konewką, wężem ogrodowym lub własnoręcznie obsługiwać zraszacze, całość można przenieść na system inteligentnego ogrodu. W jakiś sposób działa?

  • Wykorzystanie czujników wilgotności – system wykorzystuje je do analizy wilgotności gleby. Jeśli niedawno padało i gleba jest odpowiednio nawodniona, zraszacze nie zostaną uruchomione. W ten sposób nie ma zagrożenia zalania roślin oraz niepotrzebnego zużywania wody. W odwrotnej sytuacji, gdy ziemia jest sucha, czujniki pozwolą utrzymać właściwy poziom nawodnienia.
  • Realizacja harmonogramów – system inteligentnego domu pozwala tworzyć scenariusze, zgodnie z którym inteligentne podlewanie jest uruchamiane o wyznaczonych godzinach. Za pomocą jednego przycisku użytkownik może przełączać się między scenariuszami, uruchamiając np. program na czas dłuższej nieobecności w domu.
  • Podlewanie podzielone na sektory – system inteligentnego domu wykorzystując informacje z wielu czujników może podlewać tylko sekcje ogrodu, które tego wymagają lub w przypadku dużego ogrodu podlewać sekcja po sekcji aby w instalacji podlewania nadmiernie nie zmniejszyło się ciśnienie wody.

System inteligentnego ogrodu nie tylko gwarantuje utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia, ale również pozwala uniknąć niepotrzebnego marnotrawienia wody.

Zadbaj o atmosferę

Jak wiadomo, ogród to idealne miejsce do odpoczynku, a także przyjęć w gronie rodziny i przyjaciół. Automatyka do ogrodu sprawi, że z łatwością zadbamy o sprzyjający klimat dla siebie i dla gości.

Jedno polecenie wystarczy, aby system uruchomił oświetlenie tarasu, ogrodu czy też altany. Kolejne kliknięcie pozwoli włączyć muzykę, a na dokładkę wyłączymy fontannę bądź wodospad. Wszystko to odbyć się może także za sprawą wprowadzonych wcześniej scenariuszy lub z wykorzystaniem programatorów czasowych i czujników (np. ruchu).

Dodatkowo – czujniki ruchu widząc naszą obecność w ogrodzie nie pozwolą na załączenie się podlewania, co mogłoby być przykrą niespodzianką dla naszych gości.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie!

Automatyka do ogrodu znacznie ułatwi integrację wszystkich elementów, które są wykorzystywane do ochrony mieszkańców oraz mienia. Dzięki wykorzystaniu czujników ruchu, oświetlenie ogrodu i domu zostanie uruchomione wówczas, gdy ktoś wtargnie się na naszą posesję. To samo tyczy się zainstalowanych kamer IP.

Gdy wyjeżdżamy na dłużej, możemy zaprogramować system w taki sposób, aby symulował obecność mieszkańców (wykorzystanie oświetlenia). Dzięki użyciu łączności internetowej, na naszym smartfonie zyskamy podgląd obrazu z kamer zewnętrznych oraz wewnętrznych. Do tego dodać należy także możliwość zdalnego sterowania furtkami oraz bramami. System inteligentnego domu znacznie podniesie więc poziom bezpieczeństwa.

To oczywiście wyłącznie wybrane funkcje automatyki do ogrodu. Decydując się na system sprawdzonego producenta, możemy pozwolić sobie także na sterowanie podgrzewaniem wody w basenie, bezprzewodowymi kosiarkami oraz na monitorowanie stanu stawu lub oczek wodnych. Wiele z tych zadań może być realizowanych automatycznie, za sprawą wprowadzonych wcześniej harmonogramów i scen. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób chcących zadbać o swój ogród, a przy okazji zaoszczędzić czas, wodę oraz energię elektryczną.

Źródło: F&Home – inteligentny dom

Polecamy

Reklama